انستیتو ادیولوژی آریا ، دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 16:02 بعدازظهر

خدمات بالینی


 
در این قسمت سعی می کنیم ضمن ارائه توضیحات در خصوص خدمات کلینیکی و توان بخشی شنوایی، بخش های مختلف انستیتو را هم معرفی و حدود خدمات آنها را نیز بیان نماییم
1-    ویدئو اتوسکوپی
همیشه بیمارانی که به کلینیکهای شنوایی یا پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کردند آرزو داشتند بتوانند پردة گوش خود را ببینند. دستگاه جدید ویدئو اتوسکوپی کامپیوتری مرکز ما، این امکان را فراهم نموده است. درحین ویدئو اتوسکوپی تصویر پردة گوش روی مانیتور مشاهده می شود ومی‌توان از آن عکس گرفت و با وضوح بالا بصورت رنگی چاپ کرد. این روش در موارد پزشکی قانونی و نیز برای بررسی سیر درمان بیماریهای پردة گوش و گوش میانی کاربرد دارد.


 
 

2-    سنجش شنوایی
بررسی کمی شنوایی یا ادیومتری آزمونی است که شامل 2 آزمایش اصلی ادیومتری (صدای خالص و صدای گفتاری) و ایمیتانس (تمپانومتری و رفلکس اکوستیک) می‌باشد. آنچه عموم مردم به آن نوار گوش می گویند، جدولی دو بعدی است که در بعد افقی آن از فرکانس 125 هرتز تا8000 هرتز و در بعد عمودی آن شدت صدا در مقیاس دسی بل از 10- تا 120 دسی بل قرار می گیرد. درحین سنجش شنوایی (ادیومتری ) بیمار وارد یک کابین ضد صدا می شود. روی صندلی می نشینید. هدفون خاص دستگاه روی گوش او قرار می گیرد و آزمایشگر صدای بم، میانه و زیر را به شکل صدای بوق یا سوت در سطوح شدتی مختلف برای هر گوش بیمار بصورت جداگانه ارسال می کند و بیمار بوسیله دکمه (شاسی) شنیدن صدا را اعلام می کند. در طی آزمایش کمترین سطح شدتی که بیمار می‌شنود به عنوان آستانة شنوایی در جدول ادیوگرام ثبت می‌شود ودر صورتی که آستانه های شنوایی بهتر از 20 دسی بل باشد شنوایی طبیعی در نظر گرفته می‌شود.
ایمیتانس آزمایش دیگری است که طی آن بیمار بدون حرکت روی صندلی می نشیند و یک پروب لاستیکی که به دستگاه ایمیتانس متصل است، داخل مجرای گوش او قرار می‌گیرد. هدف از انجام این آزمایش بررسی سلامت پردة گوش، زنجیرة استخوانچه‌ای و در کل مسیر انتقال صدا است.
انستیتو ادیولوژی آریانا دارای دو بخش سنجش شنوایی بزرگسالان (از6 سال به بالا) است که با دستگاههای پیشرفتة خود (ساخت آلمان و دانمارک) درحال ارائه خدمات به مراجعین می‌باشد.


از آنجائی که سنجش شنوایی کودکان 3 تا 6 سال محیط وابزار و روش خاص خود را می طلبد و روش آزمون آنها همراه با شرطی سازی و بازی با اصوات است، انستیتو ادیولوژی آریانا دارای بخش ویژة ادیومتری کودکان است و دستگاههای خاص ادیومتری COR و VRA به همراه یک دستگاه تمپاتومتر بیسیم پرتابل (جهت هماهنگی با تحرک کودکان حین آزمایش) فراهم شده است. ادیومتری کودکان هم با هدفون و هم بصورت محیط باز صوتی (Free Field) فراهم شده است.


بخش تخصصی سنجش شنوایی نوزادان و کودکان زیر3 سال هم مجهز به دستگاه TEOAE جهت ارزیابی شنوایی (ساخت شرکت معتبر Madsen دانمارک)، آنالیزور تخصصی گوش میانی نوزادان (ساخت Madsen دانمارک)، دستگاه ارزیابی شنوایی رفتاری VRA (ساخت شرکت اینتر اکوستیک دانمارک) و دستگاه جدید و پرتابل ارزیابی اتوماتیک عصب شنوایی AABR (ساخت کمپانیMadsen  دانمارک) یکی از کاملترین بخشهای تخصصی سنجش شنوایی نوزادان وکودکان در سطح کشور است. درحین آزمایش TEOAE  و AABR نیازی به همکاری نوزاد و شیرخوار نیست، فقط کافیست گریه نکند و بی حرکت و آرام باشد.3-    OAE
نوعی آزمایش شنوایی کامپیوتری و اتوماتیک برای بررسی عملکرد حلزون شنوایی می‌باشد. هنگام آزمایش یک پروب کوچک داخل مجرای گوش قرار می گیرد و صدای تولید شده توسط آن وارد حلزون می شود و بازتاب آن در حلزون توسط میکروفون دستگاه که آنهم داخل مجرای گوش قرار دارد، دریافت و توسط دستگاه پردازش می شود. با این آزمون اطلاعات با ارزشی از نحوة عملکرد سلولهای موئی در حلزون بدست می آید. تست OAE به دو روش انجام می شود: یکی TEOAE که خاص بیماریابی در سنین نوزادان و کودکان بوده و چون تنها در صورت سلامت سیستم انتقال و حلزون گوش، پاسخ OAE از گوش بیمار ثبت می‌شود؛ این آزمون جهت غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران به عنوان تست اصلی استفاده می شود. روش دوم آزمون OAE به نام DPOAE است که یک روش کلینیکال بوده وارزش تشخیص در بررسی ضایعات حلزون شنوایی را دارد.
در صورت رد شدن نوزاد در آزمونهای بیماریابی، ازجمله آزمونهایی است که جهت بررسی سلامت حلزون شنوایی ضرورت می یابد.
سیستم کامپیوتری DPOAE انستیتو ادیولوژی آریانا ساخت کمپانی بسیار مطرح Otodynamic انگلستان و سیستم اتوماتیک TEOAE ما ساخت کمپانی Madsen دانمارک است. کمپانی  Otodynamicمتعلق به پرفسور کمپ اولین مخترع دستگاههای OAE در جهان است.

 
4-    ABR
پاسخ شنیداری ساقه مغز که قابلیت ثبت از ناحیة پشت لالة گوش را دارد. با گذاردن هدفون و ارائه صدای خاصی به گوش و چسباندن چند الکترود روی پیشانی، بالای بینی و پشت هر دو گوش می توان سنجش شنوایی را بطور اتوماتیک و بدون نیاز به همکاری بیمار انجام داد. آزمون ABR دارای 3 کاربری است: غربالگری شنوایی، سنجش آستانة شنوایی و بررسی سلامتی سیستم عصبی محیطی شنوایی .


در بیماریابی شنوایی همانطور که قبلا اشاره شد بهترین پروتکل بیماریابی استفادة توام آزمونهای TEOAE و AABR است. دستگاه AABR آزمون ABR را در سطح شدتی ثابت (که پروتکل AABR آنرا مصوب و نرمالیزه کرده است) انجام و جواب PASS یا FAIL می‌دهد.
 سیستم جدید پرتابل AABR مرکز ما ساخت شرکت Madsen دانمارک می‌باشد که در حال حاضر مطرح ترین سیستم ارزیابی AABR در اروپاست. دستگاه کامپیوتری و بیسیم AABR موسسه بسیار سریع و با دقت زیاد کار بیماریابی شنوایی را انجام می‌دهد.
کارایی دیگر ABR برای بررسی اتوماتیک آستانة شنوایی افراد سخت آزمون مثل نوزادان و شیر خواران و کودکان زیر 3 سال و نیز افراد متمارض و سایکوتیک که همکاری درحین آزمونهای ادیومتری معمولی ندارند، می‌باشد. در حال حاضر آزمون ASSR جایگزین ABR به روش آستانه یابی شده است.
ABR در صورت انجام به نحوة تشخیصی جهت بررسی مسیر عصبی شنوایی و امکان وجود هرگونه بدخیمی، بسیار دقیق و قابل اعتماد است و جزء آزمونهای الکتروفیزیولوژی شنوایی است.
 در صورت رد شدن نوزاد یا شیر خوار در آزمون غربالگری شنوایی و اثبات کم شنوایی او در آزمونASSR  ، انجام Diagnostic ABR ضرورت می یابد تا مسیر عصبی شنوایی از نظر آسیبهای عصبی بررسی شود. در ضمن در خصوص بررسی کامل بیماران مبتلا به وزوز مزمن این آزمون توصیه می شود تا مسیر عصبی شنوایی از نظر بدخیمی ها و آسیبهای عصبی بررسی شود.
 انستیتو ادیولوژی آریانا دارای 2 بخش آزمونهای الکتروفیزیولوژی شنوایی است که پیشرفته ترین دستگاههای ساخت آلمان و ایتالیا را بکار گرفته است.
5-    ASSR 
جدیدترین آزمون الکتروفیزیولوژیک برای سنجش شنوایی دقیقتر افراد سخت آزمون مثل نوزادان، سالمندان و بیماران روانی می باشد که روش اجرای آن شبیه ABR است ولی با دقت بهتر و تفکیک فرکانسی بالاتر ارزیابی شنوایی را انجام می دهد. سیستم ASSR موسسه ساخت شرکت Pilot آلمان می باشد و تمام نوزادان و شیرخوارانی  که در آزمایش بیماریابی شنوایی رد شوند با استفاده از این سیستم مورد آزمایش تکمیلی قرار خواهند گرفت. نتایج آزمون ASSR نهایی و قطعی است و براساس آن قضاوت در خصوص ضرورت درمان و یا توانبخشی شنوایی (کاندیداتوری سمعک یا کاشت حلزون) انجام خواهد شد.


6-    EcoG 
آزمون الکتروفیزیولوژیک پیچیده جهت بررسی پتاسیل الکتریکی حلزونی است که در بررسی برخی بیماریهای گوش که حلزون شنوایی را درگیر می کند (از جمله منیر) و بررسی سلامت فیزیولوژیک حلزون شنوایی کاربرد دارد و از تخصصی ترین آزمونهای شنوایی به حساب می آید. انجام این آزمون در صورت رد شدن کودک در بیماریابی شنوایی و اثبات کم شنوایی او توسط دستگاه ASSR ، سلامت سیستم حلزونی را بررسی نموده و در تعیین محل ضایعه شنوایی (و امکان درگیری حلزون شنوایی) یکی از آزمون های اصلی است . سیستم الکتروکوکلئوگرافی انستیتو آریانا ساخت شرکت labat ایتالیا است.


7-    VEMP
یکی از آزمونهای تخصصی برای بررسی بیماریهای سیستم تعادلی است که با چسباندن الکترود روی ناحیة گردن و تحریک صوتی گوش انجام می شود و در تشخیص افتراقی برخی بیماریهای دهلیزی و نیز بیماری منیر مؤثر است. سیستم VEMP انستیتو ساخت شرکت Pilot آلمان است .