انستیتو ادیولوژی آریا ، پنجشنبه 26 مهر 1397 14:07 بعدازظهر

سمعک و سیستمهای جانبی
سمعک وسیله ای است الکترونیکی که قابلیت تقویت صدا و پردازش و افزایش کیفیت صدا را دارد. سمعک راه درازی را طی کرده است و از سمعکهای اکوستیکی تا  سمعکهای الکتریکی، سمعکهای الکترونیکی و سپس سمعک های بلوتوث دار و بی سیم توسعه یافته است. 

 در سمعکهای اکوستیکی از تغیر در قطر و بزرگی لالة گوش برای تقویت صدا استفاده می‌شده است.
در سمعکهای الکترونیکی صدا از طریق یک میکروفون حساس جمع آوری شده سپس تقویت شده و پس از پردازش به بلندگو منتقل می شود.


نحوة پردازش در سمعکها به اشکال زیر است:
1-    پردازش آنالوگ: در این نوع پردازش صدا پس از دریافت توسط میکروفون به یک جریان الکتریکی تبدیل شده به آمپلی فایر می رود. موج الکتریکی وارد شده تقویت شده و سپس به خروجی (بلندگو) می رود. در این نوع تقویت امکان اصلاح صدا و افزایش کیفیت آن چندان فراهم نیست. تنها کمی می توان صدای خروجی را از نظر زیر و بمی اصلاح کرد.
2-    پردازش دیجیتال: در پردازش دیجیتال صدا پس از میکوفون به یک مبدل آنالوگ به دیجیتال رفته تبدیل به اعداد 0 و 1 می‌شود و سپس به پردازشگر رفته تقویت شده و انواع اصلاحات بر روی آن قابل انجام است. بر اساس این نوع پردازش است که سمعک دیجیتال، هوشمند و هوشمند بی سیم طراحی شده اند. در این سمعکها امکان فیلتراسیون صدا و حذف صداهای محیطی مزاحم، کنترل بلندی، اعمال تراکم بلندی و فرکانسی و ... فراهم شده است.
در سمعکهای دیجیتال امکان شناسایی محیط فراهم نیست ولی سمعکهای هوشمند ضمن شناسایی محیط امکان انطباق با شرایط مختلف شنیداری در محیطهای (گفتار، گفتار نویز و نویز تنها) فراهم می شود. در سمعکهای هوشمند بی سیم ارتباطات بی سیم بین دو سمعک برقرار می شود (مثلاً با کم کردن یکی صدای دیگری کم می شود یا اگر تلفن روی هر یکی گذاشته شود صدای دیگری قطع می شود تا صدای محیطی، مزاحم درک گفتار با تلفن نشود) در این نوع سمعکها امکان استفاده از امواج بلوتوث (برای برقراری ارتباط با موبایل، کامپیوتر، تلویزیون و خط تلفن ثابت) فراهم شده است و نیز کاربرد کنترل از راه دور هم در آنها توسعه یافته است. امکان استفاده از میکروفونهای زوم دار نیز در سمعکهای هوشمند و هوشمند بی سیم به حد تعالی رسیده است.

همان طور که افت شنوایی درجات مختلفی دارد، سمعکها نیز بر اساس میزان افت شنوایی که در آن قابل تجویز هستند اشکال مختلفی دارند.
خوب است بدانیم که هر چه سمعک کوچکتر باشد قدرت کمتری دارد مثلاً سمعکهای نامرئی تا افت شنوایی 65% را پوشش می دهند ولی سمعکهای پشت گوشی بزرگ تا 95% افت شنوایی را پوشش می‌دهد.
متداول ترین اشکال سمعک به شرح زیر هستند:

1-    سمعک کاملاً داخل مجرا (نامرئی) CIC


کوچکترین نوع سمعک است و تقریباً در عمق مجرای گوش قرار می گیرد. به شرطی که مجرای گوش قطر خوبی داشته باشد، می تواند نامرئی باشد. تمامی اجزای این نوع سمعک داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد. به علت حفظ وضعیت طبیعی اکوستیکی مجرا و لالة گوش و قرار گیری در داخل مجرا که باعث رزونانس طبیعی تر صدا می شود تا افت شنوایی حدود 65% بهترین گزینة تجویز سمعک است. به علت کوچک بودن سمعک امکان استفاده از میکروفون زوم دار و تنظیم صدا نیست ولی در انواع جدید سمعکهای نامرئی هوشمند با بکارگیری کنترل از راه دور می توان صدا را کم و زیاد کرد، برنامة شنیداری سمعک را عوض کرد و یا صدای سمعک را قطع کرد. باتری متداول این سمعکها سایز 10 است.


2-    سمعک داخل کانال ITC

کمی بزرگتر از سمعک CIC است و قدرت بیشتری دارد (تا افت شنوایی حدود 70 درصد قابل تجویز است) قسمت بلندگوی سمعک داخل مجرای گوش نصب می‌شود و میکروفون و باتری و پردازشگر سمعک در ابتدای مجرای گوش قرار می گیرند. این سمعک تا حدودی در داخل مجرای گوش پیداست و امکان استفاده از دکمه تغییر برنامه شنیداری، ولوم تنظیم صدا، میکروفون زوم دار هم فراهم می باشد. باتری متداول این سمعکها سایز 312 است.

3-    سمعک داخل گوشی ITE

یا سمعک فول شل که کل صدفی(گودی) گوش را پر می کند تا افت شنوایی 75 درصد پوشش می دهد. از نظر استفاده برای بیمار راحت تر است و باتری بزرگتری دارد (سایز 13 یا گاهی 312). سمعک ITE بیشترین امکانات تنظیمی را در اختیار بیمار می گذارد و میتواند شامل ونت بزرگ، ولوم کنترل، دکمة تعویض برنامه ، میکرفون جهت دار، تله کویل اتوماتیک و ... باشد.

4-    سمعک پشت گوشی BTE

تمامی قطعات سمعک داخل پوسته ای پلاستیکی قرار گرفته و صدا از طریق یک مجرای لوله ای شکل به قالب گوش که داخل مجرا یا صدفی گوش است، انتقال می یابد. تا افت شنوایی 95% قابل تجویز است (و باتری شماره 13 یا 675 باتری متداول آنها است) و معمولاً برای اطفال زیر 7 سال و افراد مسن بالای 75 سال بهترین گزینة سمعک است.
انواع جدید آن بنام میکرو خیلی کوچک بوده و ظاهر مقبولتری دارند و امکانات بسیار خوبی هم برای کاربر سمعک ایجاد کرده اند و در حال حاضر اکثر کاربران سمعکهای پشت گوشی مایل به استفاده از سمعکهای میکرو هستند.
در انواع جدیدی از این سمعکهای میکرو، سمعک دارای باتری دائمی و قابل شارژ می‌باشد و نیازی به تعویض باتری نیست.
انواعی از سمعکهای پشت گوشی هم که با تکنولوژی نانو امکان مقاوم سازی به آب در آنها حاصل شده از شرکت فوناک سوئیس، اینتر تون دانمارک، زیمنس آلمان و رکستون آلمان وارد کشور شده است.

5-    سمعک جیبی BW
که میکروفون و تقویت کننده داخل یک جعبة پلاستیکی یا فلزی قرار دارد و بلندگوی سمعک به وسیلة یک سیم به این جعبه وصل شده و با یک قالب داخل صدفی گوش قرار می گیرد. به علت اشکالات فنی بسیار و سختی استفاده دیگر طرفدار ندارد و تجویز هم نمی شود. (مگر در موارد خیلی خاص و مثلاً افت شنوایی عمیق در شیرخواران)

6-    سمعک عینکی
قطعات سمعک داخل دستة عینک قرار می گیرد و می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. با تکامل سمعکهای داخل گوشی این سمعکها هم چندان مقبول نیستند. انواعی از سمعکهای عینکی که صدا را از طریق ارتعاش استخوانی به گوش انتقال می دهند، هم اکنون در انواع دیجیتال عرضه می شوند. این سمعکها خاص بیمارانی هستند که مجرای گوش آنها یا مسدود است یا به علت پاره بودن پردة گوش ترشح عفونی مزمن دارند.
7-    سمعک کاشتنی
قطعات سمعک در محفظة گوش میانی نصب می شود. این سمعکها در حال حاضر مراحل تحقیقاتی خود را می گذارند و متداول نشده‌اند.


8
-    کاشت حلزون
برای موارد کم شنوایی عمیق (خصوصاً در کودکان زیر 5 سال) کاشت حلزون تجویز می شود. کار بررسی کاندیداتوری کاشت حلزون کاری تیمی و تخصصی است و دستگاه آن اگر چه کمی شباهت به سمعک دارد ولی در مرحله آخر صدا به بلندگو نمی رود و به یک سری الکترود منتقل می شود که این الکترودها مستقیماً به سلولهای عصبی غشاء پایه حلزون می چسبند و سیگنال الکتریکی مستقیماً به آنجا و به مغز می رود.

طبیعی است که انتخاب اینکه از میان اشکال فوق کدامیک برای فرد کم شنوا صحیح است کاری تخصصی و در صلاحدید متخصص شنوایی شناسی است. با جمع بندی مقدار و نوع افت شنوایی، سن و جنس، موقعیت شغلی، توقع بیمار، احتمال پیشرونده بودن افت شنوایی و برخی محاسبات کامپیوتری و شبیه سازی کم شنوایی، شنوایی شناسی سمعک مناسب را انتخاب کرده و پیشنهاد می دهد.
با توجه به اینکه تجویز سمعک توسط افراد غیر ادیولوژیست باعث خطای جدی در محاسبات مربوط به خروجی سمعک می شود و افت شنوایی مجدد و نارضایتی از کیفیت صدا را به همراه دارد؛ جدا توصیه می‌کنیم جهت مشاوره و خرید سمعک فقط به مراکز شنوایی شناسی مراجعه کنید و از خرید سمعک از مغازه ها و افراد ناوارد (غیر ادیولوژیست) حتما خودداری نمایید.سمعکهای دیجیتال و هوشمند دارای امکانات نرم افزاری و سخت افزاری هستند. یعنی به مانند یک کامپیوتر و متعلقات آن دارای قطعاتی برای دسترسی بیمار به برخی امکانات هستند و از نظر نرم افزاری هم دارای مداراتی برای راحتی بهتر در موقعیتهای مختلف شنیداری می باشند.
    امکانات سخت افزاری
1-    درجه کم و زیاد سمعک: به صورت یک پیچ (ولوم) است که روی بدنة سمعکهای داخل گوشی یا پشت گوشی تعبیه شده و صدای سمعک را کم و زیاد می کند. در برخی سمعکها این درجه چرخشی نیست و به صورت فشاری (لمسی) صدا را کم و زیاد می کند.
2-    کلید تعویض برنامه: کلیدی لمسی برای تعویض برنامة شنیداری سمعک است.
3-    مدار تله کویل: با فعال شدن این مدار سمعک صدای بیرونی را یا تقویت نمی کند یا تقویت کمی را اعمال می کند و با گذاشتن تلفن روی سمعک فقط صدای تلفن برای بیمار پخش می شود. در برخی سمعکهای جدید، سمعک تلفن را شناسائی می کند و این مدار به صورت اتوماتیک فعال می‌شود ((Auto tele coil.
4-    مدار وایرلس ( بی سیم): در صورت استفاده از دو سمعک برای هر دو گوش در برخی سمعکهای هوشمند داخل گوشی و یا پشت گوشی این مدار امکان می دهد تا دو سمعک همیشه با هم در ارتباط باشند. مثلاً اگر دکمة تلفن (تله کویل) یکی از سمعکها فشار داده شود، صدای میکروفون در سمعک دیگری هم قطع شود یا اگر صدای یکی کم شود صدای دیگری هم کم شود و نیاز نباشد بیمار همزمان تغییرات را بر روی هر دو سمعک اعمال کند. به کمک همین مدار امکان انتقال صدای سمعک از یک طرف به طرف دیگر نیز فراهم شده است تا در مواردی که بیمار یک گوش کم شنوا و یک گوش ناشنوا دارد بتواند صدای سمت گوش ناشنوا را هم بشنود.
5-    میکروفون جهت دار: از آنجائی که صدای هدف و اصلی معمولا سمت جلوی بیمار است و صداهای زمینه و اضافه از پشت سر می آیند، با بکار گیری 2 میکروفون این امکان حاصل شده که صداهای پشت سر کمتر تقویت شوند و صدای روبرو تقویت بیشتری داشته باشد که به سمعک خاصیت جهت داری می دهد. با بکار گیری این سخت افزار و سیستم مدار وایرلس (بی سیم) صدای برخی سمعکهای هوشمند حالت سه بعدی یافته است.
6-    مدار ریموت کنترل ( کنترل از راه دور): در سمعکهای داخل گوشی و پشت گوشی هوشمند جدید این امکان اضافه شده که قطعات درجة کم و زیاد و نیز دکمة تعویض برنامه از روی سمعک حذف شود و بیمار با بکارگیری یک کنترل از راه دور بتواند صدای سمعک را کم و زیاد کند و یا برنامه را عوض کند. به این ترتیب نیاز نیست دائماً بیمار به سمعکهای خود دست بزند و تغییرات را دستی اعمال کند.
7-    مدار ورودی سیستم صوتی: در سمعکهای پشت گوشی امکان نصب یک کفشک در قسمت انتهایی سمعک وجود دارد که با استفاده از آن می توان صدای تلویزیون یا رادیو را به طور مستقیم به سمعک منتقل کرد.
    امکانات نرم افزاری
1-    مدار کنترل بلندی سمعک: یا AGC که در سمعکهای دیجیتال و هوشمند همواره خروجی سمعک را کنترل می کند و اجازه نمی دهد خروجی سمعک از حدی که برای بیمار آزار دهنده است افزون یابد.
2-    مدار کنترل سوت سمعک (مدار ضد فیدبک) فیدبک یا سوت سمعک صدایی است که اکثر بیماران کاربر سمعک را آزار می دهد. در سمعکهای جدید مدار نرم افزاری برای شناسایی و حذف فیدبک اضافه شده است.
3-    مدار حذف نویز محیطی: با شناسایی فرکانسهای مزاحم محیطی توسط سمعک، سمعکهایی جدید این امکان را یافته اند تا صدای مزاحم محیطی را حذف کنند یا تقلیل دهند.
4-    مدار تقویت (بوستر) صداهای بم: در انواع کم شنوایی شدید تا عمیق معمولاً نیاز بیمار به تامین صداهای بم بیشتر است. لذا این تقویت اضافه در برخی سمعکهای سوپر پاور لحاظ شده است.
5-    مدار جابجائی فرکانس: در کم شنواییهای شدید تا عمیق که بیمار توانایی شنیدن صداهای میانه و زیر را به علت وجود مناطق مردة حلزونی کلاً از دست داده باشد، می توان به کمک این مدار استثنایی (که در سمعکهای هوشمند جدید شرکت فوناک نصب شده است) صدای زیر را جابجائی فرکانسی داده و آنها را به مناطق قابل شنیدنتر حلزون انتقال داد.
 به کمک این تکنولوژی (Sound recover) این بیماران قادر به شنیدن صدای زیری می شنوند که به کمک قوی ترین سمعکهای دیجیتال و هوشمند شرکتهای دیگر این امکان وجود نداشته است. در حال حاضر بهترین گزینة تجویز سمعک برای کودکان و شیر خواران دچار کم شنوایی شدید تا عمیق این سمعکها هستند.


•    راههای انتقال صدای سمعک
برای تمام کسانی که مجرای گوش باز باشد و گوش دارای ترشح عفونی نباشد انتقال صدا از سمعک به گوش داخلی از مجرای گوش انجام می‌شود. صدای تقویت شده وارد مجرای گوش می‌شود، از پردة گوش و گوش میانی می گذرد و به حلزون شنوایی می رسد. به این نوع انتقال، انتقال هوایی صدا می‌گوئیم.
در صورتی که مجرای گوش وجود نداشته باشد (بیماری مادرزادی کوچک بودن گوش (میکروشیا) یا نبودن گوش (Agenesis) و یا مواردی که گوش ترشح عفونی مقاوم به درمان دارویی دارد و یا به علت جراحی گوش، مجرای گوش خیلی گشاد و غیر قابل استفاده است و امکان انتقال صدا از مجرای گوش وجود ندارد و نیز مواردی که پوست مجرای گوش دارای حساسیت شدید به قالب سمعک داشته باشد (مثل بیماری پسوریازیس)، از سیستم انتقال استخوانی استفاده می شود. در این سیستم، قطعه ای پشت گوش و دقیقاً روی زائدة پستانی استخوان گیجگاهی قرار می گیرد که صدا را به صورت ارتعاش به حلزون انتقال می دهد و امواج صوتی را مستقیماً به حلزون شنوایی می تاباند.
نحوة قرار دادن مبدل انتقال استخوانی به صورت یک تل و یا در انتهای دستة عینک می‌باشد (سمعک عینکی انتقال استخوانی)


برای تمام کسانی که مجرای گوش باز باشد و گوش دارای ترشح عفونی نباشد انتقال صدا از سمعک به گوش داخلی از مجرای گوش انجام می‌شود. صدای تقویت شده وارد مجرای گوش می‌شود، از پردة گوش و گوش میانی می گذرد و به حلزون شنوایی می رسد. به این نوع انتقال، انتقال هوایی صدا می‌گوئیم.
در صورتی که مجرای گوش وجود نداشته باشد (بیماری مادرزادی کوچک بودن گوش (میکروشیا) یا نبودن گوش (Agenesis) و یا مواردی که گوش ترشح عفونی مقاوم به درمان دارویی دارد و یا به علت جراحی گوش، مجرای گوش خیلی گشاد و غیر قابل استفاده است و امکان انتقال صدا از مجرای گوش وجود ندارد و نیز مواردی که پوست مجرای گوش دارای حساسیت شدید به قالب سمعک داشته باشد (مثل بیماری پسوریازیس)، از سیستم انتقال استخوانی استفاده می شود. در این سیستم، قطعه ای پشت گوش و دقیقاً روی زائدة پستانی استخوان گیجگاهی قرار می گیرد که صدا را به صورت ارتعاش به حلزون انتقال می دهد و امواج صوتی را مستقیماً به حلزون شنوایی می تاباند.
نحوة قرار دادن مبدل انتقال استخوانی به صورت یک تل و یا در انتهای دستة عینک می‌باشد (سمعک عینکی انتقال استخوانی)
 
سیستمهای جانبی سمعک (وسایل کمک شنوایی)

انسان امروزی با وجود دنیائی از وسایل بی سیم و بلوتوثی که پیرامونش را احاطه کرده است، خواهان امکانات بیشتری برای رویاروئی با این دنیاست. هدف از دستیابی به این امکانات تفریح وسرگرمی نیست، بلکه ارتباطات انسانی است. افراد کم شنوا نیز چنین حقی را دارند. امکان دسترسی نامحدود به دنیای ارتباطات ومکالمات، خواستة فزایندة کاربران سمعک است. باوجود تهیة یک سمعک خوب (و حتی گران) گاهاً بیماران و کاربران سمعک از کم بودن کیفیت صدا در محیطهای شلوغ، مسافتهای دور و کلاس درس شکایت دارند. سروصدا، فاصلة گوینده از کاربر سمعک و در نهایت بازتاب (اکو) صدا سه عامل منفی برای درک مناسب گفتار هستند. طبیعی است که افراد با شنوایی طبیعی هم در محیطهای شلوغ و اکودار دچار مشکل درک گفتار خواهند شد. اگرچه سمعکهای جدید دارای امکانات خاصی برای غلبه بر صدای مزاحم محیطی هستند (از جمله مدار کاهش سروصدای مزاحم ومیکروفونهای جهت دار)، ولی باز هم درچنین محیطهایی ممکن است کاربر سمعک ابراز نارضایتی کند. همچنین کاربران سمعک معمولاً دارای مشکل در درک صدای تلویزیون، موبایل و تلفن عادی هستند. برای غلبه بر این مشکلات سیستمهای اف ام ، بلوتوث و امواج الکترومگنتیگ به کمک سمعک آمده اند.•    سیستم FM:
•    شامل یک فرستنده و یک یا دو گیرنده (بسته به تعداد سمعک بیمار) است. فرستندةFM  نزدیک گوینده قرار می گیرد، ( مثلاً از گردن معلم آویزان می شود، روی میز معلم یا استاد قرار می گیرد، در انتهای یک میز بزرگ پذیرایی شام یا کنفرانس قرار می گیرد و...) و گیرندة FM در انتهای سمعک پشت گوشی به درب باتری آن متصل می‌شود یا از گردن بیمار آویزان می شود. فرستندة FM صدا را به امواج بی خطر FM تبدیل می کند و تا فاصلة حدود 50 متر به گیرنده یا گیرنده های FM انتقال می دهد. به این وسیله بازتاب صدا در بعد فاصله حذف می شود و سر و صدای مزاحم محیطی که با صدای اصلی مخلوط می‌شود دیگر وجود نخواهد داشت. گیرنده صدای دریافتی را وارد سمعک می کند و به خاطر شفافیت قابل توجه صدا، نهایت رضایت را برای کاربر سمعک بدنبال خواهد داشت، مثل این است که گوینده در یک وجبی کاربر سمعک قرار داد و کاربر سمعک صدائی کاملاً واضح، بدون اکو و با کمترین صدای محیطی را دریافت خواهد کرد. دستگاه فرستندة FM می‌تواند به کمک یک کابل بطور مستقیم صدا را از تلویزیون، دستگاه Mp3، کامپیوتر و حتی آمپلی فایر موجود در سالن کنفرانس دریافت کند و آنرا به گیرنده انتقال دهد.


نکاتی کاربردی از اف ام
1-    سیستمهای اف ام دارای 2 نوع کلاسیک و داینامیک (پویا) هستند که سیستمهای داینامیک نسبت به کلاسیکها برتری دادند چرا که همیشه صدای محیط را اندازه گیری کرده و سطح صدای گوینده را 15 دسی بل بالاتر از سطح نویز قرار می‌دهند.
2-    برخی سیستمهای FM به صورت تلفیق با بلوتوث کار می کنند. یعنی فرستندة اف ام می تواند به کمک بلوتوث به موبایل وصل شود و صدای موبایل را دریافت کند وسپس از طریق موج اف ام به سمعک انتقال دهد. به عنوان مثال دستگاه Smart link از شرکت فوناک این قابلیت را دارد و در ضمن به عنوان ریموت کنترل سمعک نیز کار می‌کند.
3-    سیستمهای اف ام توانایی کار با تمامی سمعکهای پشت گوشی و داخل گوشی دیجیتال و هوشمند از تمام شرکتها (اگر دارای مدار تله کویل باشند) را دارند. برای سمعکهای داخل گوشی دستگاهی شبیهMy link  از گردن آمیزان می شود تا صدای دریافت شده را به امواج مغناطیسی تبدیل کند. برای کسانی که می خواهند هزینه های کمتری برای FM بپردازند این دستگاه مقرون بصرفه تر از گیرنده هایی است که به درب باتری متصل می شوند.
4-    برخی دستگاههایFM  برای افراد کم شنوا طراحی نشده اند. برای بیمارانی که یک گوش ناشنوا دارند وگوش دیگر سالم است و در کلاسهای درس، سالنهای آمفی تئاتر، جلسات شلوغ و از فواصل دور دچار مشکل هستند؛ دستگاههای FM به کمک آنها آمده اند. با استفاده از یک فرستندة FM که نزدیک گوینده قرار می گیرند وگیرنده ای شبیه I sense که بر روی گوش سالم قرار می گیرد این افراد توانایی تمرکز و درک کامل گفتار را در مکانهای فوق خواهد یافت. همین دستگاه برای کودکان دچار اختلال درک شنیداری (که آستانة شنوایی طبیعی است و درک گفتار مختل شده است) وکودکان دچار نقص توجه و بیش فعال نیز توصیه می شود.
 

•    سیستم بلوتوث
بلوتوث امواج بیسیم با برد کوتاه هستند که امروزه در موبایلها وکامپیوترها توسعه یافته اند. به کمک بلوتوث در سمعکهای جدید و هوشمند می توان با موبایل و تلفن ثابت و نیز تلویزیون ارتباط بی سیم پیدا کرد و صدای آنها را بهتر شنید. برای استفاده، یک فرستندة بلوتوث به تلویزیون (مثل TV Dex،Connect line TV  وTV link ) یا به تلفن ثابت شهری (مثل Connect line phone) وصل می شود و صدا تبدیل به امواج بلوتوث می‌شود ( برای موبایل فرستندة بلوتوث داخل خود موبایل تعبیه شده است ) و گیرندة بلوتوث یک دستگاه شبیه I com یاM dex  یاStreamer  است که امواج را می‌گیرد و به سمعک انتقال می دهد.
دستگاه Streamer خود به عنوان کنترل سمعک نیز می تواند کاربرد داشته باشد. توجه کنیم که بلوتوث بردی درحد 10 متر دارد و جایگزین FM نمی باشد.

 
 

•    تلفن خاص کم شنوایان
تلفن Relation تلفن خاصی است که به خاطر نصب آمپلی فایر داخلی، صدای بسیار قوی و واضح دارد و امکان کم و زیاد کردن صدا توسط کاربر سمعک امکان پذیر است . برای کسانی که به علت افت شنوایی شدید هنگام  صحبت کردن با تلفن مشکل دارند، گزینة مناسبی است.

•    هندز فری کم شنوایان
دستگاه سیلوئت یک هندز فری خاص موبایل برای کم شنوایانی است که سمعک پشت گوشی استفاده می کنند و با اکثر گوشیهای موبایل سازگار است. با اتصال این دستگاه به موبایل (از طریق درگاه هندز فری موبایل) و گذاشتن آن در کنار سمعک پشت گوشی - در هنگام مکالمه با موبایل - می توان با قرار دادن دکمة MT سمعک بر روی  T با موبایل بدون دخالت صداهای محیطی مکالمه کرد.

•    دستگاه Field
دستگاه Field تبدیل صدای تلویزیون یا پخش استریو به امواج بی سیم است که ارزانتر از اف ام و بلوتوث است و برای استفاده از آن یک سیم دور تا دور اتاق تلویزیون یا نشیمن نصب می شود و صدا را تبدیل به موج مغناطیسی می کند و بر روی سمعک پشت گوشی یا داخل گوشی که مدار تله کویل داشته باشد ارسال می کند. کاربر این دستگاه فقط در اتاقی که دستگاه نصب شده می تواند از آن استفاده کند و دستگاه قابل حمل نیست


.

•    Smart alarm system
سیستم جانبی برای کم شنوایان و ناشنوایان است که برای درک محیط پیرامون بسیار کمک کننده می باشد.
نحوة کار این سیستم برای ناشنوایان و کم شنوایان (مادامی که سمعکها را به هر دلیلی مثل خوابیدن از گوش خود برداشته باشند) به این صورت است که دستگاه شامل یک سنسور دود، یک فرستندة زنگ منزل، یک فرستندة زنگ تلفن و یک سنسور صدای محیطی است که مورد آخر می تواند بالای تخت کودک وصل شده و صدای گریة کودک را به کاربر سیستم انتقال دهد. قسمت گیرنده، یک کنترل از راه دور مجهز به ویبراتور داخلی است که دارای 4 نمایشگر دارای عکس فرستنده می باشد و در صورت دریافت سیگنال از هر یک از 4 فرستندة فوق؛ علاوه بر ارتعاش، تصویر مربوط آن فرستنده هم روشن می شود و کاربر سیستم از اخطار مربوطه مطلع خواهد شد . کنترل از راه دور دارای یک پایة شارژی است که کنار تخت خواب کاربر دستگاه قرار می گیرد و با سیم به یک بالشتک  لرزانندة قوی متصل می شود و بالشتک زیر بالش بیمار قرار گرفته و می‌تواند بیمار را به علت مواردی چون آتش سوزی در منزل، زنگ درب منزل، زنگ تلفن، گریة کودک و حتی زنگ اخبار بیدار کند.
 
اگر کاربرسیستم فردی کم شنوا باشد و دارای سمعکهای هوشمند شرکت یونیترون نیز باشد، کنترل دستگاه علاوه بر این که می تواند به عنوان کنترل از راه دور سمعکهای شرکت یونیترون کاربری داشته باشد، در صورت دریافت اخطار از 4 فرستندة فوق؛ سیگنال خاصی را روی سمعک بیمار ارسال خواهد کرد تا بیمار از وضعیت صداهای داخل منزل خود آگاه تر باشد.