انستیتو ادیولوژی آریا ، دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 15:02 بعدازظهر

اشکال سمعک
همان طور که افت شنوایی درجات مختلفی دارد، سمعکها نیز بر اساس میزان افت شنوایی که در آن قابل تجویز هستند اشکال مختلفی دارند.
خوب است بدانیم که هر چه سمعک کوچکتر باشد قدرت کمتری دارد مثلاً سمعکهای نامرئی تا افت شنوایی 65% را پوشش می دهند ولی سمعکهای پشت گوشی بزرگ تا 95% افت شنوایی را پوشش می‌دهد.
متداول ترین اشکال سمعک به شرح زیر هستند:

1-    سمعک کاملاً داخل مجرا (نامرئی) CIC


کوچکترین نوع سمعک است و تقریباً در عمق مجرای گوش قرار می گیرد. به شرطی که مجرای گوش قطر خوبی داشته باشد، می تواند نامرئی باشد. تمامی اجزای این نوع سمعک داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد. به علت حفظ وضعیت طبیعی اکوستیکی مجرا و لالة گوش و قرار گیری در داخل مجرا که باعث رزونانس طبیعی تر صدا می شود تا افت شنوایی حدود 65% بهترین گزینة تجویز سمعک است. به علت کوچک بودن سمعک امکان استفاده از میکروفون زوم دار و تنظیم صدا نیست ولی در انواع جدید سمعکهای نامرئی هوشمند با بکارگیری کنترل از راه دور می توان صدا را کم و زیاد کرد، برنامة شنیداری سمعک را عوض کرد و یا صدای سمعک را قطع کرد. باتری متداول این سمعکها سایز 10 است.


2-    سمعک داخل کانال ITC

کمی بزرگتر از سمعک CIC است و قدرت بیشتری دارد (تا افت شنوایی حدود 70 درصد قابل تجویز است) قسمت بلندگوی سمعک داخل مجرای گوش نصب می‌شود و میکروفون و باتری و پردازشگر سمعک در ابتدای مجرای گوش قرار می گیرند. این سمعک تا حدودی در داخل مجرای گوش پیداست و امکان استفاده از دکمه تغییر برنامه شنیداری، ولوم تنظیم صدا، میکروفون زوم دار هم فراهم می باشد. باتری متداول این سمعکها سایز 312 است.

3-    سمعک داخل گوشی ITE

یا سمعک فول شل که کل صدفی(گودی) گوش را پر می کند تا افت شنوایی 75 درصد پوشش می دهد. از نظر استفاده برای بیمار راحت تر است و باتری بزرگتری دارد (سایز 13 یا گاهی 312). سمعک ITE بیشترین امکانات تنظیمی را در اختیار بیمار می گذارد و میتواند شامل ونت بزرگ، ولوم کنترل، دکمة تعویض برنامه ، میکرفون جهت دار، تله کویل اتوماتیک و ... باشد.

4-    سمعک پشت گوشی BTE

تمامی قطعات سمعک داخل پوسته ای پلاستیکی قرار گرفته و صدا از طریق یک مجرای لوله ای شکل به قالب گوش که داخل مجرا یا صدفی گوش است، انتقال می یابد. تا افت شنوایی 95% قابل تجویز است (و باتری شماره 13 یا 675 باتری متداول آنها است) و معمولاً برای اطفال زیر 7 سال و افراد مسن بالای 75 سال بهترین گزینة سمعک است.
انواع جدید آن بنام میکرو خیلی کوچک بوده و ظاهر مقبولتری دارند و امکانات بسیار خوبی هم برای کاربر سمعک ایجاد کرده اند و در حال حاضر اکثر کاربران سمعکهای پشت گوشی مایل به استفاده از سمعکهای میکرو هستند.
در انواع جدیدی از این سمعکهای میکرو، سمعک دارای باتری دائمی و قابل شارژ می‌باشد و نیازی به تعویض باتری نیست.
انواعی از سمعکهای پشت گوشی هم که با تکنولوژی نانو امکان مقاوم سازی به آب در آنها حاصل شده از شرکت فوناک سوئیس، اینتر تون دانمارک، زیمنس آلمان و رکستون آلمان وارد کشور شده است.

5-    سمعک جیبی BW
که میکروفون و تقویت کننده داخل یک جعبة پلاستیکی یا فلزی قرار دارد و بلندگوی سمعک به وسیلة یک سیم به این جعبه وصل شده و با یک قالب داخل صدفی گوش قرار می گیرد. به علت اشکالات فنی بسیار و سختی استفاده دیگر طرفدار ندارد و تجویز هم نمی شود. (مگر در موارد خیلی خاص و مثلاً افت شنوایی عمیق در شیرخواران)

6-    سمعک عینکی
قطعات سمعک داخل دستة عینک قرار می گیرد و می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. با تکامل سمعکهای داخل گوشی این سمعکها هم چندان مقبول نیستند. انواعی از سمعکهای عینکی که صدا را از طریق ارتعاش استخوانی به گوش انتقال می دهند، هم اکنون در انواع دیجیتال عرضه می شوند. این سمعکها خاص بیمارانی هستند که مجرای گوش آنها یا مسدود است یا به علت پاره بودن پردة گوش ترشح عفونی مزمن دارند.
7-    سمعک کاشتنی
قطعات سمعک در محفظة گوش میانی نصب می شود. این سمعکها در حال حاضر مراحل تحقیقاتی خود را می گذارند و متداول نشده‌اند.


8
-    کاشت حلزون
برای موارد کم شنوایی عمیق (خصوصاً در کودکان زیر 5 سال) کاشت حلزون تجویز می شود. کار بررسی کاندیداتوری کاشت حلزون کاری تیمی و تخصصی است و دستگاه آن اگر چه کمی شباهت به سمعک دارد ولی در مرحله آخر صدا به بلندگو نمی رود و به یک سری الکترود منتقل می شود که این الکترودها مستقیماً به سلولهای عصبی غشاء پایه حلزون می چسبند و سیگنال الکتریکی مستقیماً به آنجا و به مغز می رود.


طبیعی است که انتخاب اینکه از میان اشکال فوق کدامیک برای فرد کم شنوا صحیح است کاری تخصصی و در صلاحدید متخصص شنوایی شناسی است. با جمع بندی مقدار و نوع افت شنوایی، سن و جنس، موقعیت شغلی، توقع بیمار، احتمال پیشرونده بودن افت شنوایی و برخی محاسبات کامپیوتری و شبیه سازی کم شنوایی، شنوایی شناسی سمعک مناسب را انتخاب کرده و پیشنهاد می دهد.
با توجه به اینکه تجویز سمعک توسط افراد غیر ادیولوژیست باعث خطای جدی در محاسبات مربوط به خروجی سمعک می شود و افت شنوایی مجدد و نارضایتی از کیفیت صدا را به همراه دارد؛ جدا توصیه می‌کنیم جهت مشاوره و خرید سمعک فقط به مراکز شنوایی شناسی مراجعه کنید و از خرید سمعک از مغازه ها و افراد ناوارد (غیر ادیولوژیست) حتما خودداری نمایید.