انستیتو ادیولوژی آریا ، دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 15:02 بعدازظهر

سیستمهای جانبی سمعک
 
سیستمهای جانبی سمعک (وسایل کمک شنوایی)

انسان امروزی با وجود دنیائی از وسایل بی سیم و بلوتوثی که پیرامونش را احاطه کرده است، خواهان امکانات بیشتری برای رویاروئی با این دنیاست. هدف از دستیابی به این امکانات تفریح وسرگرمی نیست، بلکه ارتباطات انسانی است. افراد کم شنوا نیز چنین حقی را دارند. امکان دسترسی نامحدود به دنیای ارتباطات ومکالمات، خواستة فزایندة کاربران سمعک است. باوجود تهیة یک سمعک خوب (و حتی گران) گاهاً بیماران و کاربران سمعک از کم بودن کیفیت صدا در محیطهای شلوغ، مسافتهای دور و کلاس درس شکایت دارند. سروصدا، فاصلة گوینده از کاربر سمعک و در نهایت بازتاب (اکو) صدا سه عامل منفی برای درک مناسب گفتار هستند. طبیعی است که افراد با شنوایی طبیعی هم در محیطهای شلوغ و اکودار دچار مشکل درک گفتار خواهند شد. اگرچه سمعکهای جدید دارای امکانات خاصی برای غلبه بر صدای مزاحم محیطی هستند (از جمله مدار کاهش سروصدای مزاحم ومیکروفونهای جهت دار)، ولی باز هم درچنین محیطهایی ممکن است کاربر سمعک ابراز نارضایتی کند. همچنین کاربران سمعک معمولاً دارای مشکل در درک صدای تلویزیون، موبایل و تلفن عادی هستند. برای غلبه بر این مشکلات سیستمهای اف ام ، بلوتوث و امواج الکترومگنتیگ به کمک سمعک آمده اند.•    سیستم FM:
•    شامل یک فرستنده و یک یا دو گیرنده (بسته به تعداد سمعک بیمار) است. فرستندةFM  نزدیک گوینده قرار می گیرد، ( مثلاً از گردن معلم آویزان می شود، روی میز معلم یا استاد قرار می گیرد، در انتهای یک میز بزرگ پذیرایی شام یا کنفرانس قرار می گیرد و...) و گیرندة FM در انتهای سمعک پشت گوشی به درب باتری آن متصل می‌شود یا از گردن بیمار آویزان می شود. فرستندة FM صدا را به امواج بی خطر FM تبدیل می کند و تا فاصلة حدود 50 متر به گیرنده یا گیرنده های FM انتقال می دهد. به این وسیله بازتاب صدا در بعد فاصله حذف می شود و سر و صدای مزاحم محیطی که با صدای اصلی مخلوط می‌شود دیگر وجود نخواهد داشت. گیرنده صدای دریافتی را وارد سمعک می کند و به خاطر شفافیت قابل توجه صدا، نهایت رضایت را برای کاربر سمعک بدنبال خواهد داشت، مثل این است که گوینده در یک وجبی کاربر سمعک قرار داد و کاربر سمعک صدائی کاملاً واضح، بدون اکو و با کمترین صدای محیطی را دریافت خواهد کرد. دستگاه فرستندة FM می‌تواند به کمک یک کابل بطور مستقیم صدا را از تلویزیون، دستگاه Mp3، کامپیوتر و حتی آمپلی فایر موجود در سالن کنفرانس دریافت کند و آنرا به گیرنده انتقال دهد.


نکاتی کاربردی از اف ام
1-    سیستمهای اف ام دارای 2 نوع کلاسیک و داینامیک (پویا) هستند که سیستمهای داینامیک نسبت به کلاسیکها برتری دادند چرا که همیشه صدای محیط را اندازه گیری کرده و سطح صدای گوینده را 15 دسی بل بالاتر از سطح نویز قرار می‌دهند.
2-    برخی سیستمهای FM به صورت تلفیق با بلوتوث کار می کنند. یعنی فرستندة اف ام می تواند به کمک بلوتوث به موبایل وصل شود و صدای موبایل را دریافت کند وسپس از طریق موج اف ام به سمعک انتقال دهد. به عنوان مثال دستگاه Smart link از شرکت فوناک این قابلیت را دارد و در ضمن به عنوان ریموت کنترل سمعک نیز کار می‌کند.
3-    سیستمهای اف ام توانایی کار با تمامی سمعکهای پشت گوشی و داخل گوشی دیجیتال و هوشمند از تمام شرکتها (اگر دارای مدار تله کویل باشند) را دارند. برای سمعکهای داخل گوشی دستگاهی شبیهMy link  از گردن آمیزان می شود تا صدای دریافت شده را به امواج مغناطیسی تبدیل کند. برای کسانی که می خواهند هزینه های کمتری برای FM بپردازند این دستگاه مقرون بصرفه تر از گیرنده هایی است که به درب باتری متصل می شوند.
4-    برخی دستگاههایFM  برای افراد کم شنوا طراحی نشده اند. برای بیمارانی که یک گوش ناشنوا دارند وگوش دیگر سالم است و در کلاسهای درس، سالنهای آمفی تئاتر، جلسات شلوغ و از فواصل دور دچار مشکل هستند؛ دستگاههای FM به کمک آنها آمده اند. با استفاده از یک فرستندة FM که نزدیک گوینده قرار می گیرند وگیرنده ای شبیه I sense که بر روی گوش سالم قرار می گیرد این افراد توانایی تمرکز و درک کامل گفتار را در مکانهای فوق خواهد یافت. همین دستگاه برای کودکان دچار اختلال درک شنیداری (که آستانة شنوایی طبیعی است و درک گفتار مختل شده است) وکودکان دچار نقص توجه و بیش فعال نیز توصیه می شود.
 

•    سیستم بلوتوث
بلوتوث امواج بیسیم با برد کوتاه هستند که امروزه در موبایلها وکامپیوترها توسعه یافته اند. به کمک بلوتوث در سمعکهای جدید و هوشمند می توان با موبایل و تلفن ثابت و نیز تلویزیون ارتباط بی سیم پیدا کرد و صدای آنها را بهتر شنید. برای استفاده، یک فرستندة بلوتوث به تلویزیون (مثل TV Dex،Connect line TV  وTV link ) یا به تلفن ثابت شهری (مثل Connect line phone) وصل می شود و صدا تبدیل به امواج بلوتوث می‌شود ( برای موبایل فرستندة بلوتوث داخل خود موبایل تعبیه شده است ) و گیرندة بلوتوث یک دستگاه شبیه I com یاM dex  یاStreamer  است که امواج را می‌گیرد و به سمعک انتقال می دهد.
دستگاه Streamer خود به عنوان کنترل سمعک نیز می تواند کاربرد داشته باشد. توجه کنیم که بلوتوث بردی درحد 10 متر دارد و جایگزین FM نمی باشد.

 
 

•    تلفن خاص کم شنوایان
تلفن Relation تلفن خاصی است که به خاطر نصب آمپلی فایر داخلی، صدای بسیار قوی و واضح دارد و امکان کم و زیاد کردن صدا توسط کاربر سمعک امکان پذیر است . برای کسانی که به علت افت شنوایی شدید هنگام  صحبت کردن با تلفن مشکل دارند، گزینة مناسبی است.

•    هندز فری کم شنوایان
دستگاه سیلوئت یک هندز فری خاص موبایل برای کم شنوایانی است که سمعک پشت گوشی استفاده می کنند و با اکثر گوشیهای موبایل سازگار است. با اتصال این دستگاه به موبایل (از طریق درگاه هندز فری موبایل) و گذاشتن آن در کنار سمعک پشت گوشی - در هنگام مکالمه با موبایل - می توان با قرار دادن دکمة MT سمعک بر روی  T با موبایل بدون دخالت صداهای محیطی مکالمه کرد.

•    دستگاه Field
دستگاه Field تبدیل صدای تلویزیون یا پخش استریو به امواج بی سیم است که ارزانتر از اف ام و بلوتوث است و برای استفاده از آن یک سیم دور تا دور اتاق تلویزیون یا نشیمن نصب می شود و صدا را تبدیل به موج مغناطیسی می کند و بر روی سمعک پشت گوشی یا داخل گوشی که مدار تله کویل داشته باشد ارسال می کند. کاربر این دستگاه فقط در اتاقی که دستگاه نصب شده می تواند از آن استفاده کند و دستگاه قابل حمل نیست


.

•    Smart alarm system
سیستم جانبی برای کم شنوایان و ناشنوایان است که برای درک محیط پیرامون بسیار کمک کننده می باشد.
نحوة کار این سیستم برای ناشنوایان و کم شنوایان (مادامی که سمعکها را به هر دلیلی مثل خوابیدن از گوش خود برداشته باشند) به این صورت است که دستگاه شامل یک سنسور دود، یک فرستندة زنگ منزل، یک فرستندة زنگ تلفن و یک سنسور صدای محیطی است که مورد آخر می تواند بالای تخت کودک وصل شده و صدای گریة کودک را به کاربر سیستم انتقال دهد. قسمت گیرنده، یک کنترل از راه دور مجهز به ویبراتور داخلی است که دارای 4 نمایشگر دارای عکس فرستنده می باشد و در صورت دریافت سیگنال از هر یک از 4 فرستندة فوق؛ علاوه بر ارتعاش، تصویر مربوط آن فرستنده هم روشن می شود و کاربر سیستم از اخطار مربوطه مطلع خواهد شد . کنترل از راه دور دارای یک پایة شارژی است که کنار تخت خواب کاربر دستگاه قرار می گیرد و با سیم به یک بالشتک  لرزانندة قوی متصل می شود و بالشتک زیر بالش بیمار قرار گرفته و می‌تواند بیمار را به علت مواردی چون آتش سوزی در منزل، زنگ درب منزل، زنگ تلفن، گریة کودک و حتی زنگ اخبار بیدار کند.
 
اگر کاربرسیستم فردی کم شنوا باشد و دارای سمعکهای هوشمند شرکت یونیترون نیز باشد، کنترل دستگاه علاوه بر این که می تواند به عنوان کنترل از راه دور سمعکهای شرکت یونیترون کاربری داشته باشد، در صورت دریافت اخطار از 4 فرستندة فوق؛ سیگنال خاصی را روی سمعک بیمار ارسال خواهد کرد تا بیمار از وضعیت صداهای داخل منزل خود آگاه تر باشد.