انستیتو ادیولوژی آریا ، دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 16:02 بعدازظهر

درباره ی ما
انستیتو ادیولوژی آریانا در سال 1383 تاسیس و مؤسس آن با تجربه 14 ساله تخصصی خود در علم شنوایی شناسی و کار در مراکز دولتی (توان بخشی سازمان بهزیستی کشور) از مدتها قبل نیاز به ارتقای آگاهی عمومی دربارة شنوایی را تشخیص داده و به همین منظور ضمن توسعة سخت افزاری و پرسنلی، برنامه هایی را برای آموزش مردم در ارتباط با اهمیت شنوایی، مفاهیم اجتماعی و احساسی کم شنوایی و راه حلهای موجود برای افراد کم شنوا تدوین نموده است.
اهداف این برنامه ها به 3 زمینة کلیدی تمرکز دارد:

1-Prevention : پیشگیری از کم شنوا شدن.
2- Solution : راه حل هایی برای کم شنوایی و کمک به عموم مردم برای بهتر شنیدن.
3- Support: حمایت از کم شنوایان و کسانی که نزدیک به کم شنوا شدن هستند.

هدف ما شناسایی سریعتر کم شنوایان و ارائة بهترین خدمات تشخیصی (بالینی) و توانبخشی شنیداری با بکار گیری کاملترین مجموعة دستگاهای شنوایی شناسی و پرسنل مجرب و دانشگاهی در اسرع وقت می باشد.

•    پیشگیری از کم شنوا شدن:
براساس تحقیقات کم شنوایی شایعترین و در عین حال قابل پیشگیری ترین ناتوانی جسمی است. تحقیقات موجود شیوع کم شنوایی را حدود 10٪ در کل سنین نشان می دهد. کم شنوایی در دو نوع مادرزادی و اکتسابی می تواند ایجاد شود که در خصوص موارد مادرزادی باید برنامه‌های پیشگیری از کم شنوایی بر مشاورة ژنتیک و سلامتی جنین در حین بارداری فوکوس داشته باشد و پس از خروج جنین از مجرای تناسلی مادر؛ برنامة پیشگیری بر سلامتی عمومی نوزاد و حفاظت از شنوایی و درمان هر چه سریعتر بیماریهایی که شنوایی را درگیر می کنند، تمرکز می‌یابد. بهتر است عوامل زمینه ساز کم شنوایی را به خانواده‌ها بشناسانیم تا به این هدف مهم دست پیدا کنیم. به همین دلیل با چاپ بروشورها و تراکتها در تیراژ وسیع و راه اندازی یک سایت اینترنتی جامع؛ انستیتو آریانا بر این عقیده است که می توان سطح آگاهی عمومی را بالا برد و به این نیز بسنده نکرده و به منظور شناسائی سریعتر کم شنوایان و بیماران مستعد به کم شنوایی، طرح غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران و کودکان زیر سن 6 سال را به اجرا در آورده است و با تامین بهترین تجهیزات کامپیوتری ارزیابی اتوماتیک شنوایی و پرسنل مجرب و در سطح مهد کودکها و پیش دبستانیها و حتی مدارس ابتدایی این طرح را عملیاتی کرده است.

•    راه حلهای موجود برای کم شنوایی و کمک به عموم مردم برای بهتر شنیدن:
 پس از کشف کم شنوایی توسط خود فرد کم شنوا و یا اطرافیان، گام بعدی بررسیهای کامل شنوائی شناسی به منظور تعیین نوع ومحل ضایعه شنوایی است. گاهی کم شنوایی ناشی از بیماریهایی است که شنوایی را درگیر می‌کنند (Hearing disorder) و با علاج بیماری، کم شنوایی هم برطرف می‌شود. ولی گاهی کم شنوایی بصورت یک معلومیت ماندگار و پیشرونده یا ثابت (Hearing- handicap)... می باشد که دیگر چاره ای جز استفاده از سمعک و وسایل کمک شنوایی نیست. در صورت درمان پذیری کم شنوایی، شنوائی شناس بیمار را به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می دهد و در صورت درمان ناپذیر بودن راسا وارد مراحل مشاوره و تجویز و ارزیابیهای تخصصی توان بخشی شنوایی می شود. حتی گاهاً ممکن است پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درمان بیماری (خصوصاً در کودکان) راچند سال به تعویق انداخته و استفاده از سمعک را تا زمان جراحی تجویز کند.
اگر چه سمعکهای قدیمی حائز کیفیت خوبی برای معلولین شنوایی نبودند و مشکلات عدیده ای چون عدم کنترل بلندی صدا، تفکیک ناپذیر بودن صدای گفتاری از سروصدای مزاحم محیطی، عدم امکان کنترل فیدبک یا سوت سمعک در خروجی های زیاد، عدم امکان زوم روی صدای روبرو درمحیط های شلوغ را موجب می شدند، ولی سمعکهای جدید با استفاده از میکرو پروسسورهای پیشرفته راحتی قابل توجهی را بدنبال داشته اند. سمعکهای جدید در انواع دیجیتال، هوشمند، هوشمند داینامیک، هوشمند بایونیک و هوشمند بی سیم با الهام از طبیعت و بر اساس نیازهای معلولین کم شنوا ارتقاء یافته اند.
استفاده از وسایل جانبی کمک شنوایی (Assistive Listening Device) همچون دستگاه بلوتوث، FM، لوپ، تلفنهای خاص کم شنوایان، وسایل جانبی موبایل جهت کم شنوایان و... نیز کمکهای شایانی را در جهت افزایش درک شنوایی در محیطهای شلوغ شبیه کنفرانسها و محیطهای آموزشی و... فراهم می نماید.

•    حمایت از کم شنوایان:
به عنوان یک اصل چون کم شنوایی دردناک نیست به همین علت جدی گرفته نمی شود و آمار نشان داده است که با وجود همة مشکلات و موانعی که کم شنوایی و عوارض جانبی آن بر زندگی انسان ایجاد می کند، افراد کم شنوا 10 سال آن را تحمل می کنند و حاضر به دریافت سمعک نمی شوند.
تحقیقات نشان می دهد 10٪ افراد جامعه به سمعک نیاز دارند ولی تنها 14٪ آنها سمعک تهیه می کنند و 86٪ درصد افراد نیازمند به سمعک بدون آن زندگی می‌کنند.
این تاخیر هم باعث کاهش کیفیت زندگی فرد شده و هم منجر به کاهش تدریجی ظرفیت مغز در تشخیص و تفکیک صداها می شود. انزوا و مشکلات روانی ناشی از آن هم منجر به کاهش روابط اجتماعی انسان می شود. حمایت از این افراد با مشاورة تخصصی توان بخشی شنوایی شروع می شود و با دریافت سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی، راه برای بازتوانی شنوایی بیمار کم شنوا باز می‌شود. پیگیریهای بموقع و ارزیابیهای سمعک و نیز ارزیابیهای دوره ای شنوایی معلول کم شنوا و سمعک او باعث حفظ سطح ارتباطی مؤثر با جامعه و پویایی بهتر فرد کم شنوای دارای سمعک خواهد شد.