سوالات متداول

قبل از مراجعه به مراکز شنوایی سنجی جهت آزمون غربالگری نوزادان و شیرخواران چه اقدامی را لازم می دانید؟

بهتر است کودک شب قبل استحمام نموده و زمانی که برای آزمون مراجعه می کند خسته و خواب آلوده باشد. حتی بهتر است با مشاوره پزشک اطفال دوز داروی خواب (مثل هیدروکسی زین) نیز برای او تعیین شود تا اگر در حین آزمون بی قراری نمود و یا گریه زیادی کرد، از دارو استفاده شود. (داروی خواب هیدروکسی زین در مرکز ما موجود است و نیازی به تهیه کردن آن نیست)

سطح صدا در کارخانه ما بسیار بلند است.گاهاً احساس می کنم وقتی به منزل می آیم شنوایی ام کم شده و روز بعد قبل از شیفت کاری بهتر شده است.آیا چنین احساسی درست است؟

در مواردی که سطح صدا بالاتر از حد استاندارد است، افت شنوایی موقت (TTS) ایجاد می شود که می تواند پس از خروج از شیفت کاری کم کم بهبود یابد. اگر چنین حسی دارید بهتر است بلافاصله پس از شیفت کاری به مرکز شنوایی مراجعه کنید و ارزیابی شنوایی داشته باشید. اگر TTS قطعی بود حتماً از وسایل محافظ شنوایی مثل قالب های محافظ صدا استفاده کنید و سعی کنید شیفت کاری خود را کم کنید.

چه اصراری برای غربالگری شنوایی سن مهد کودک و پیش از مدرسه وجود دارد و اصلاً ضرورت آن چیست؟

متاسفانه سیستم غربالگری شنوایی در کشور ما به گونه ای است که پس از غربالگری شنوایی بدو تولد، شنوایی کودک به حال خود رها می شود و هیچگاه شنوایی مورد آزمایش مجدد قرار نمی گیرد. تصور کنید که کودک 2 ساله شما به علت ترشح بیش از حد جرم گوش در مجرای گوش خارجی دچار انسداد مجرای گوش یک طرفه شده است.آیا کودک می تواند انسداد مجرا و کم شنوایی یک گوش خود را اعلام کند؟ مضافاً بر اینکه انسداد مجرا و حتی کم شنوایی های عصبی یک طرفه یا دوطرفه خفیف هیچگونه آثار بالینی مثل درد ندارند. علت مهم ضرورت داشتن این غربالگری، سنین زبان آموزی است. باید شنوایی هر دو گوش کاملاً طبیعی باشد تا سطح محرکهای شنیداری کامل برای زبان آموزی تامین شود. مطمئن باشید تعداد بسیاری از کودکانی که در مدرسه افت تحصیلی و مشکل یادگیری دارند بخاطر محرومیت از درک شنیداری کامل در بخش هایی از زندگی شیرخوارگی و خردسالی دچار این مشکل شده اند.

بهترین راه جلوگیری از ورود آب به مجرای گوش در مواردی که پرده گوش سوراخ باشد چیست؟

مناسب ترین شیوه برای جلوگیری از ورود آب به مجرای گوش استفاده از قالب های محافظ آب است. از آنجایی که برای ساخت این قالب ها از گوش قالبگیری می شود و قالب محافظ دقیقاً کپی این قالب خواهد بود، کاملاً مجرای گوش را مسدود می کند و انطباق کامل با مجرای گوش و لاله گوش دارد و منافذ عبور آب کاملاً مسدود خواهد شد.

اگر نوزادم در آزمون غربالگری شنوایی سالم بود، آیا لازم است مجدداً آزمون تکرار شود؟

با توجه به نیاز کودک به سلامت کامل شنوایی در حین دوران زبان آموزی (تولد تا 6 سالگی)، بهتر است حداقل هر سال یکبار کودک خود را مجدداً از لحاظ شنوایی آزمایش کنید.

اگر کودک در آزمون غربالگری شنوایی بدو تولد رد شد چه کنیم؟

اولاً آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.گاهی پس از تولد حفره گوش میانی از مایع پر شده است و بهتر است آزمون پس از یک ماه مجدداً تکرار شود. در تکرار آزمون اگر نوزاد مجدداً رد شد بهتر است هرچه سریعتر آزمون های تکمیلی و بالینی شنوایی را برای نوزاد تا حصول به آستانه دقیق شنوایی و اطمینان از وضعیت شنوایی او ادامه دهید.

اگر کم شنوایی نوزاد در آزمون شنوایی اثبات شد اقدام بعدی چیست؟

اولین اقدام مراجعه به متخصصین گوش و حلق و بینی و ارائه نتایج آزمون های شنوایی برای بررسی امکان معالجه و درمان دارویی یا جراحی است. اگر پزشک شما امکان درمان را منتفی بداند، اقدام بعدی مشاوره، تجویز و استفاده از وسایل کمک شنوایی (مثل سمعک) می باشد.

از چه زمانی می توان اقدام به آزمون غربالگری شنوایی کرد؟

پس از تولد نوزاد و خشک شدن مجرای گوش (حدود 2 ساعت پس از تولد) و ترجیحاً پس از اولین نوبت شیر خوردن نوزاد امکان آزمون غربالگری شنوایی ( TEOAE و AABR ) با بالاترین دقت وجود دارد.

آیا وجود وزوز در گوش ها می تواند نشانه بدخیمی در عصب شنوایی یا در مغز باشد؟

متاسفانه بسیاری از مبتلایان به وزوز یا کسانی که تازه دچار مشکل وزوز در گوش یا مغز شده اند، از وجود تومور یا بدخیمی در گوش، مسیر عصب شنوایی و یا مغز می ترسند. وزوز گوش بیماری نیست ولی می تواند نشانه بیماری در سیستم شنوایی ( گوش، عصب شنوایی و منطقه پردازش شنوایی در مغز ) باشد. بررسی وزوز کاری تخصصی و وقت گیر است و بهتر است با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی این کار شروع شود. پزشک متخصص خود دستور آزمایش ها و پیگیری را خواهد داد و شما را به مرکز سنجش شنوایی ارجاع می دهد.

آیا برای سنجش شنوایی کودکان و بزرگسالان نیاز به تجویز توسط پزشک می باشد؟

در صورتی که بیمار دارای علائمی چون گوش درد، ترشح از گوش ها، سرگیجه و مشکلات تعادلی نباشد، نیازی به تجویز سنجش شنوایی توسط پزشک نیست. با این وجود اگر پس از انجام آزمون مشخص شود که نیاز به درمان می باشد، توسط شنوایی شناس به پزشک متخصص معرفی خواهد شد.

آیا استفاده از سمعک باعث افت شنوایی بیشتر یا عادت کردن گوش به سمعک خواهد شد؟

تنظیم نادرست سمعک با دستگاه های روتین خصوصاً در شیرخواران و کودکان، می تواند باعث افت شنوایی بیشتر شود. قویاً توصیه می کنیم در تنظیم سمعک شیرخواران و کودکان ابزار پیشرفته REM و VISUAL SPEECH بکار روند تا از خطاهای محاسباتی نرم افزارها در میزان تقویت و حداکثر خروجی سمعک پرهیز شود. اما در خصوص عادت کردن به سمعک، این یک اشتباه است که متاسفانه عوام در مورد وسایل توان بخشی(چه سمعک و چه عینک) بکار می برند. استفاده از سمعک باعث تامین صدای مورد نیاز برای بهتر شنیدن در فرد کم شنوا می شود. عجیب نیست که فرد کم شنوا به استفاده از این وسیله عادت کند و بخواهد همیشه با کیفیت بهتر صداها را بشنود. پس استفاده از سمعک حتی اگر موجب عادت شود، نباید منتفی انگاشته شود و نبودن سمعک و عدم استفاده از آن به مراتب مشکلات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

آیا آزمون های شنوایی دارای عوارضی برای کودک می باشند؟

خیر. کلیه آزمون های شنوایی شناسی در تمام سنین فاقد هرگونه عوارض جانبی برای بیمار (آزمون شونده) می باشند. در این آزمون ها از هیچ گونه اشعه یا پرتوی که دارای عوارض برای سلامتی باشند استفاده نمی شود و در حین آزمون ها به هیچ وجه اقدام تهاجمی (مثل بریدن و یا فشار شدید به بدن) بر بیمار وارد نمی شود و احساس درد نیز وجود نخواهد داشت. لذا تکرار آزمایش ها – به هر تعداد – و در هر زمان از بدو تولد کاملاً بدون ایراد است.

  • تهران، بلوار آفریقا(نلسون ماندلا)(جردن)، خیابان وحید دستگردی(ظفر)، به سمت خیابان ولی عصر، بعد از بوستان کاج، ساختمان 321  (خانه ی سفید)، طبقه ی همکف
  • 88107090 021 (20خط)
  • info@aioa.ir