زمان و تاریخ

چهارشنبه 25 مهر 1397
Wednesday 17 October 2018
ورود اعضا
نام کاربری
رمز عبور
 
پیوندها
» کمپانی سمعک فوناک
» کمپانی سمعک ویدکس دانمارک
» کمپانی سمعک زیمنس آلمان
» کمپانی سمعک اُتیکن دانمارک
» اکادمی شنوایی شناسی آمریکا
» انجمن شنوایی شناسان ایران


خدمات بیماریابی،بالینی و توانبخشی
صفحه نخست » خدمات بیماریابی،بالینی و توانبخشی        
    سنجش شنوایی در مهد کودکها و مدارس
 معرفی خدمات ما
در این قسمت سعی می کنیم ضمن ارائه توضیحات در خصوص خدمات کلینیکی و توان بخشی شنوایی، بخش های مختلف انستیتو را هم معرفی و حدود خدمات آنها را نیز بیان نماییم
1-    ویدئو اتوسکوپی
همیشه بیمارانی که به کلینیکهای شنوایی یا پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کردند آرزو داشتند بتوانند پرده گوش خود را ببینند. دستگاه جدید ویدئو اتوسکوپی کامپیوتری مرکز ما، این امکان را فراهم نموده است. درحین ویدئو اتوسکوپی تصویر پرده گوش روی مانیتور مشاهده می شود ومی‌توان از آن عکس گرفت و با وضوح بالا بصورت رنگی چاپ کرد. این روش در موارد پزشکی قانونی و نیز برای بررسی سیر درمان بیماریهای پرده گوش و گوش میانی کاربرد دارد.


2-    سنجش شنوایی
بررسی کمی شنوایی یا ادیومتری آزمونی است که شامل 2 آزمایش اصلی ادیومتری (صدای خالص و صدای گفتاری) و ایمیتانس (تمپانومتری و رفلکس اکوستیک) می‌باشد. آنچه عموم مردم به آن نوار گوش می گویند، جدولی دو بعدی است که در بعد افقی آن از فرکانس 125 هرتز تا8000 هرتز و در بعد عمودی آن شدت صدا در مقیاس دسی بل از 10- تا 120 دسی بل قرار می گیرد. درحین سنجش شنوایی (ادیومتری ) بیمار وارد یک کابین ضد صدا می شود. روی صندلی می نشینید. هدفون خاص دستگاه روی گوش او قرار می گیرد و آزمایشگر صدای بم، میانه و زیر را به شکل صدای بوق یا سوت در سطوح شدتی مختلف برای هر گوش بیمار بصورت جداگانه ارسال می کند و بیمار بوسیله دکمه (شاسی) شنیدن صدا را اعلام می کند. در طی آزمایش کمترین سطح شدتی که بیمار می‌شنود به عنوان آستانه شنوایی در جدول ادیوگرام ثبت می‌شود ودر صورتی که آستانه های شنوایی بهتر از 20 دسی بل باشد شنوایی طبیعی در نظر گرفته می‌شود.
ایمیتانس آزمایش دیگری است که طی آن بیمار بدون حرکت روی صندلی می نشیند و یک پروب لاستیکی که به دستگاه ایمیتانس متصل است، داخل مجرای گوش او قرار می‌گیرد. هدف از انجام این آزمایش بررسی سلامت پرده گوش، زنجیره استخوانچه‌ای و در کل مسیر انتقال صدا است.
انستیتو ادیولوژی آریانا دارای دو بخش سنجش شنوایی بزرگسالان (از6 سال به بالا) است که با دستگاههای پیشرفته خود (ساخت آلمان و دانمارک) درحال ارائه خدمات به مراجعین می‌باشد.

از آنجائی که سنجش شنوایی کودکان 3 تا 6 سال محیط وابزار و روش خاص خود را می طلبد و روش آزمون آنها همراه با شرطی سازی و بازی با اصوات است، انستیتو ادیولوژی آریانا دارای بخش ویژه ادیومتری کودکان است و دستگاهای خاص ادیومتری COR و VRA به همراه یک دستگاه تمپاتومتر بیسیم پرتابل (جهت هماهنگی با تحرک کودکان حین آزمایش) فراهم شده است. ادیومتری کودکان هم با هدفون و هم بصورت محیط باز صوتی (Free Field) فراهم شده است.


بخش تخصصی سنجش شنوایی نوزادان و کودکان زیر3 سال هم مجهز به دستگاه TEOAE جهت ارزیابی شنوایی (ساخت شرکت معتبر Madsen دانمارک)، آنالیزور تخصصی گوش میانی نوزادان (ساخت Madsen دانمارک)، دستگاه ارزیابی شنوایی رفتاری VRA (ساخت شرکت اینتر اکوستیک دانمارک) و دستگاه جدید و پرتابل ارزیابی اتوماتیک عصب شنوایی AABR (ساخت کمپانیMadsen  دانمارک) یکی از کاملترین بخشهای تخصصی سنجش شنوایی نوزادان وکودکان در سطح کشور است. درحین آزمایش TEOAE  و AABR نیازی به همکاری نوزاد و شیرخوار نیست، فقط کافیست گریه نکند و بی حرکت و آرام باشد.

3-    OAE
نوعی آزمایش شنوایی کامپیوتری و اتوماتیک برای بررسی عملکرد حلزون شنوایی می‌باشد. هنگام آزمایش یک پروب کوچک داخل مجرای گوش قرار می گیرد و صدای تولید شده توسط آن وارد حلزون می شود و بازتاب آن در حلزون توسط میکروفون دستگاه که آنهم داخل مجرای گوش قرار دارد، دریافت و توسط دستگاه پردازش می شود. با این آزمون اطلاعات با ارزشی از نحوه عملکرد سلولهای موئی در حلزون بدست می آید. تست OAE به دو روش انجام می شود: یکی TEOAE که خاص بیماریابی در سنین نوزادان و کودکان بوده و چون تنها در صورت سلامت سیستم انتقال و حسی عصبی گوش، پاسخ OAE از گوش بیمار ثبت می‌شود؛ این آزمون جهت غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران به عنوان تست اصلی استفاده می شود. روش دوم آزمون OAE به نام DPOAE است که یک روش کلینیکال بوده وارزش تشخیص در بررسی ضایعات حلزون شنوایی را دارد.
سیستم کامپیوتری DPOAE انستیتو ادیولوژی آریانا ساخت کمپانی بسیار مطرح Otodynamic انگلستان و سیستم اتوماتیک TEOAE ما ساخت کمپانی Madsen دانمارک است. کمپانی  Otodynamicمتعلق به پرفسور کمپ اولین مخترع دستگاههای OAE در جهان است.

 
4-    ABR
پاسخ شنیداری ساقه مغز که قابلیت ثبت از ناحیه پشت لاله گوش را دارد. با گذاردن هدفون و ارائه صدای خاصی به گوش و چسباندن چند الکترود روی پیشانی، بالای بینی و پشت هر دو گوش می توان سنجش شنوایی را بطور اتوماتیک و بدون نیاز به همکاری بیمار انجام داد. آزمون ABR دارای 3 کاربری است: غربالگری شنوایی، سنجش آستانه شنوایی و بررسی سلامتی سیستم عصبی محیطی شنوایی .


در بیماریابی شنوایی همانطور که قبلا اشاره شد بهترین پروتکل بیماریابی استفاده توام آزمونهای TEOAE و AABR است. دستگاه AABR آزمون ABR را در سطح شدتی ثابت (که پروتکل AABR آنرا مصوب و نرمالیزه کرده است) انجام و جواب PASS یا FAIL می‌دهد. سیستم جدید پرتابل AABR مرکز ما ساخت شرکت Madsen دانمارک می‌باشد که در حال حاضر مطرح ترین سیستم در اروپاست. دستگاه کامپیوتری و بیسیم AABR موسسه بسیار سریع و با دقت زیاد کار بیماریابی شنوایی را انجام می‌دهد.
کارایی دیگر ABR برای بررسی اتوماتیک آستانه شنوایی افراد سخت آزمون مثل نوزادان و شیر خواران و کودکان زیر 3 سال و نیز افراد متمارض و سایکوتیک که همکاری درحین آزمونهای ادیومتری معمولی ندارند، می‌باشد. در حال حاضر آزمون ASSR جایگزین ABR به روش آستانه یابی شده است.
ABR در صورت انجام به نحوه تشخیصی جهت بررسی مسیر عصبی شنوایی و امکان وجود هرگونه بدخیمی بسیار دقیق و قابل اعتماد است و جزء آزمونهای الکتروفیزیولوژی شنوایی است. انستیتو ادیولوژی آریانا دارای 2 بخش آزمونهای الکتروفیزیولوژی شنوایی است که پیشرفته ترین دستگاههای ساخت آلمان و ایتالیا را بکار گرفته است.
5-    ASSR 
جدیدترین آزمون الکتروفیزیولوژیک برای سنجش شنوایی دقیقتر افراد سخت آزمون مثل نوزادان، سالمندان و بیماران روانی می باشد که روش اجرای آن شبیه ABR است ولی با دقت بهتر و تفکیک فرکانسی بالاتر ارزیابی شنوایی را انجام می دهد. سیستم ASSR موسسه ساخت شرکت Pilot آلمان می باشد.


6-    EcoG 
آزمون الکتروفیزیولوژیک پیچیده جهت بررسی پتاسیل الکتریکی حلزونی است که در بررسی برخی بیماریهای گوش که حلزون شنوایی را درگیر می کند (از جمله منیر) و بررسی سلامت فیزیولوژیک حلزون شنوایی کاربرد دارد و از تخصصی ترین آزمونهای شنوایی به حساب می آید. سیستم الکتروکوکلئوگرافی انستیتو آریانا ساخت شرکت labat ایتالیا است.


7-    VEMP
یکی از آزمونهای تخصصی برای بررسی بیماریهای سیستم تعادلی است که با چسباندن الکترود روی ناحیه گردن و تحریک صوتی گوش انجام می شود و در تشخیص افتراقی برخی بیماریهای دهلیزی و نیز بیماری منیر مؤثر است. سیستم VEMP انستیتو ساخت شرکت Pilot آلمان است .


8-    دستگاههای فیتینگ سمعک
بطور قطع یکی از کاملترین بخشهای فیتینگ سمعک در ایران در انستیتو ادیولوژی آریانا تجهیز شده است .علاوه بر استفاده از سیستم کامپیوتری Hipro، سیستمهای بی سیم کامپیوتری Noah link وUSB link  جهت فیتینگ سمعکهای دیجیتال و هوشمند، وجود دستگاه منحصر به فرد Visual speech از کمپانی Madsen دانمارک را باید متذکر شویم که پروب آن به همراه سمعک داخل مجرای گوش قرار می گیرد و بطور Online میزان تقویت سمعک را نشان می دهد. به کمک این دستگاه از فیتنیگ مؤثر سمعک در بزرگسالان، نوزادان و شیرخواران اطمینان حاصل می شود. این دستگاه یکی از معدود دستگاههای Visual speech ساخت شرکت Madsen دانمارک است که در انستیتو ادیولوژی آریانا به بهره برداری رسیده است. دستگاه منحصر بفرد دیگری که در بخش تنظیم سمعک ما فعال است، دستگاه (REM) Real Ear Measurment  وFitting Test Box ساخت شرکت Madsen دانمارک است. این دستگاه علاوه بر عیب یابی سمعکهای پشت گوشی و داخل گوشی آنالوگ، کامپیوتری، دیجیتال و هوشمند؛ امکان اطمینان از کنترل خروجی و فعال بودن مدارات اتوماتیک سمعک را به ادیولوژیست می دهد. در ضمن دستگاه REM برای فیتینگ سمعک در نوزادان، شیرخواران و حتی کودکان کاربرد گسترده دارد و بر اساس استانداردهای کمیته شنوایی نوزادان آمریکا تنها مراکزی باید اقدام به تجویز سمعک در این سنین کنند که به دستگاه فوق مجهز باشند. REM ضریب تصحیح حجم مجرای گوش (که در نوزادان و شیرخواران بسیار کوچک بوده و باعث اشتباه جدی در تنظیم سمعکهای هوشمند و دیجیتال در این سنین می شود) را محاسبه می‌کند. کوچک بودن حجم مجرای گوش در سنین نوزادی و شیرخوارگی باعث رزونانس فرکانسهای زیر و افزایش تقویت آنها تا حد 30 دسی بل و فیتینگ بیش از حد و ایجاد افت شنوایی بیشتر در این سنین می شود. برای کار با REM یک پروب کوچک همراه با سمعک وارد گوش نوزاد - که بهتر است خواب باشد - می شود و خروجی سمعک بررسی می شود. استفاده از یک دستگاهNoah link  دیگر در اتاق ادیومتری کودکان به همراه دستگاه ادیومتری Free Field موجبات آستانه گیری شنوایی همراه با سمعک (Aided Audiogram) را فراهم کرده است که مؤثر بودن فیتینگ درکودکان را اطمینان بخشی مجدد می کند.

9-    سنجش شنوایی و تجویز سمعک در منزل
برای بیمارانی که امکان انتقال آنها به مرکز نباشد (معلولین جسمی حرکتی و بیمارانی که تحمل انتظار در مرکز را ندارند) امکان انتقال دستگاههای پرتابل کامپیوتری ادیومتری و فیتینگ سمعک به منزل و ارزیابی شنوایی، مشاوره، تجویز، قالبگیری، تحویل و تنظیم سمعک در منزل هم وجود دارد.10-    عرضه سیستمهای جانبی، محافظتی و بهداشتی سمعک
با توجه به نیازهای بیماران، بودجه و مشکلاتی که استفاده از سمعک خود دارد، دستگاههای جانبی مثل FM، بلوتوث و Field و... توسط ادیولوژیست مرکز به بیمار پیشنهاد می شود. جهت آشنایی با محصولات جانبی سمعک اینجا را کلیک کنید. جهت آشنایی با محصولات محافظتی و بهداشتی سمعک اینجا را کلیک کنید.بازدیدها : 1999

لینک مستقیم : خدمات بیماریابی،بالینی و توانبخشی

اشتراک و ارسال مطلب به:
ارسال نظر در مورد این مطلب:

نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 دسته بندی ها
 مفاهیم
 خودآزمودن شنوایی
 غربالگری شنوایی
 وزوز گوش
 سمعک
 سیستمهای جانبی سمعک
 گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک
 دوام یابی سمعک
 معرفی خدمات
آمار بازدیدهای سایت
بازدید امروز : 13
بازدید دیروز : 22
مرور امروز : 44
مرور دیروز : 26
کل بازدیدها : 43464
کل مرورها : 133324
افراد آنلاین : 1