زمان و تاریخ

پنجشنبه 26 مهر 1397
Thursday 18 October 2018
ورود اعضا
نام کاربری
رمز عبور
 
پیوندها
» کمپانی سمعک فوناک
» کمپانی سمعک ویدکس دانمارک
» کمپانی سمعک زیمنس آلمان
» کمپانی سمعک اُتیکن دانمارک
» اکادمی شنوایی شناسی آمریکا
» انجمن شنوایی شناسان ایران


محافظت شنوایی (از صدا و آب)
صفحه نخست » محافظت شنوایی (از صدا و آب)        
حفاظت شنوایی
اگر چه سیستم شنوایی برای جلوگیری از ورود صداهای بلند با داشتن دو ماهیچه کوچک درگوش میانی تکامل یافته است (که این دو ماهیچه به محض ورود صداهای بلند منقبض و مقاومت مجموعه زنجیره استخوانچه‌ای و گوش میانی را در برابر عبور صدا افزایش می دهد) ولی به دلایل متعدد ثابت شده است که صدای خیلی بلند و خصوصاً تکانه ای (مثل صدای شلیک با اسلحه یا ترقه و...) به روشهای زیر آسیب جدی به شنوایی وارد می کند:
1-    سوراخ یا پاره کردن پرده گوش: که ممکن است بدنبال صدای بلند قسمتهای نازکتر پرده پاره شود.
2-    از هم گسیختگی زنجیره استخوانچه ای: حرکت شدید وخیلی ناگهانی در مجموعه زنجیره استخوانچه ای می تواند باعث در رفتگی مفاصل بین استخوانچه ای شود.
3-    نشت مایع پری لنف: صدای خیی بلند می تواند باعث پارگی دریچه بیضی شود و نشست و تخلیه مایع گوش داخلی را موجب شود و حلزون شنوایی را کلاً از بین ببرد.
4-    آسیب غشاء پایه و سلولهای موئی حلزونی: تحرک شدید استخوان رکابی ناشی از ورود صدای بلند به گوش و ایجاد یک موج حرکتی هیدورلیک شدید در حلزون، می تواند باعث پاره شدن تاژکهای سلولهای موئی حلزونی شده و یا غشاء تکتوریال بالای غشاء پایه را از تاژکها جدا کند وافت شنوایی جدی راموجب شود.
ضربه به گوش و ناحیه گیجگاهی هم می تواند به همین دلایل افت شنوایی جدی را موجب شود. درضمن قرارگیری در معرض صدای بلندتر از 80 دسی بل در محیط کار در مدت زمان طولانی موجبات افت شنوایی ناشی از محیط کار ( افت شنوایی شغلی) را فراهم می‌کند. افت شنوایی ناشی از صدا می تواند جزئی یا کلی، یک یا هر دو گوش وموقت یا دائمی باشد. لذا توصیه می شود که
1-    تا جای ممکن از صداهای ناگهانی پرهیز کنید در مکانهایی که امکان این صداها هست حضور پیدا نکنید یا از هدفونهای محافظ گوش استفاده کنید.
2-    در محیط کارخانجات اگر پر سر و صدا هستند از کارشناس بهداشت حرفه ای خود بخواهید که سطح صدا را بررسی کند و در صورت نیاز از محافظ گوش استفاده کنید.
3-    در صورت وجود صداهای بیش از حد در محیط کار از کارشناس بهداشت حرفه ای بخواهید استراحت صوتی به شما بدهد و شیفت کاری خود را عوض یا ساعات کار درآن محیط را کم کنید.
4-    در درگیریها به شدت مواظب گوش خود باشید.
5-    تحقیقات نشان داده که بهترین محافظهای گوش قالبهای محافظ صدا هستند که از گوش خود بیمار قالب گیری شده و داخل مجرای گوش و کل لاله گوش را پر می کنند و بهترین تقلیل دهنده صدا هستند. این قالب ها در جنس نرم (ترموسافت و سیلیکونی) قابل سفارش هستند.


6-    از آنجا که آلودگی صوتی در محیطهای شهری هم موجبات افت شنوایی، استرس و ناراحتی عصبی و خستگی پذیری عصبی را  فراهم می کنند، قالبهای جدیدی هم ساخته می شود که فیلتر کننده صدا هستند و اجزاء بلند ونامناسب صدا را حذف می کنند. این قالب ها شبیه قالب محافظ صدا از گوش بیمار قالب گیری شده ولی داخل آنها فیلتر خاصی برای تصفیه صدا گذاشته می شود و آثار بسیار مناسبی در محیطهای پر سر و صدای شهری بر سلامت عصبی و شنوایی افراد دارد.
7-    آب آلوده و فشار ناشی از پریدن داخل آب می تواند موجب سوراخ شدن پرده گوش و عفونت شود. معمولاً کسانی که از خارش و کیپی در گوش بدنبال حمام، استخر و یا بازیهای آبی شاکی هستند بهترین گزینه ها برای استفاده از قالبهای محافظ آب هستند که این قالبها دقیقاً مشابه قالبهای محافظ صدا و از جنس نرم هستند.
8-    برای خاراندن گوش هیچگاه وسیله خارجی را وارد گوش نکنید.
9-    بدنبال هرگونه آسیب به گوشها ناشی از صدا، ضربه و یا آب سریعاً به پزشک متخصص گوش وحلق وبینی مراجعه کنید.بازدیدها : 2237

لینک مستقیم : محافظت شنوایی (از صدا و آب)

اشتراک و ارسال مطلب به:
ارسال نظر در مورد این مطلب:

نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 دسته بندی ها
 مفاهیم
 خودآزمودن شنوایی
 غربالگری شنوایی
 وزوز گوش
 سمعک
 سیستمهای جانبی سمعک
 گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک
 دوام یابی سمعک
 معرفی خدمات
آمار بازدیدهای سایت
بازدید امروز : 31
بازدید دیروز : 29
مرور امروز : 41
مرور دیروز : 104
کل بازدیدها : 43511
کل مرورها : 133425
افراد آنلاین : 2