زمان و تاریخ

پنجشنبه 26 مهر 1397
Thursday 18 October 2018
ورود اعضا
نام کاربری
رمز عبور
 
پیوندها
» کمپانی سمعک فوناک
» کمپانی سمعک ویدکس دانمارک
» کمپانی سمعک زیمنس آلمان
» کمپانی سمعک اُتیکن دانمارک
» اکادمی شنوایی شناسی آمریکا
» انجمن شنوایی شناسان ایران


گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک
صفحه نخست » گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک        

هم اکنون و با مطالعه‌ای که از قسمتهای دیگر سایت ما داشته اید نگرانی شما کاهش یافته است و آمادگی را برای برداشتن گامهای بعدی پیدا کرده‌اید. سمعک یک وسیله شخصی است. بایستی منطبق بر نقص شنوایی شما، شکل گوش شما و سلایق شنوایی شما باشد. بنابراین روند تهیه سمعک شامل مراحل زیادی است تا بتواند تمام خواسته های شما را برآورده سازد. این روند شامل مراحل زیر است:
 

1-    کشف کم شنوایی
برای بزرگسالان راه انتخاب سمعک معمولاً با احساس خوب نشنیدن شروع می شود. این احساس وقتی پیش می‌آید که فرد درخواست می‌کند تادیگران حرفشان را تکرار کنند یا وقتی فرد فکر می کند تلویزیون صدای خوبی دارد ولی دیگران به صدای بلند آن اعتراض می‌کنند و موقعیتهای دیگر که قبلاً در قسمت (شنوایی خود را تست کنید) به آنها اشاره کرده ایم.
در مورد کودکان، کم شنوایی بلافاصله پس از تولد توسط غربالگری شنوایی یا کمی بعداز آن توسط انجام تستهای رفتاری یا مشاهده کشف می شود. در صورتی که به صحت شنوایی خود یا کودکتان مشکوک هستید با یک متخصص شنوایی مشورت نمایید.


 

2-    جلسه اول مشاوره با ادیولوژیست: تشخیص و انتخاب سمعک
متخصص شنوایی با کمک آزمون شنوایی، میزان شنوایی شما را تعیین می کند. آزمون شنوایی، آزمایشی است که در آن میزان شنوایی شما بررسی می شود. ابتدا سوالاتی در مورد وضعیت شنوایی و گوش شما پرسیده شده بعد گوش معاینه می شود و بعد از آن هدفون روی گوش شما قرار می گیرد و صداهایی شبیه بوق یا سوت برای شما ارسال می شود. شما باید به همه صداهایی که می شنوید، جواب بدهید. بعد آزمون درک کلمات گفتاری انجام می گیرد. اگر کم شنوایی وجود نداشته باشد شما به کمک بیشتری نیاز نخواهید داشت، ولی اگر وجود کم شنوایی تشخیص داده شود، بایستی میزان و نوع آن بطور جداگانه برای هر 2 گوش تعیین شده و به شکل ادیوگرام ثبت گردد. او برای شما شرح خواهد داد که چه تکنولوژیهایی می توانند برای کم شنوایی شما مناسب باشند. نوع کم شنوایی، شکل گوش شما، سلیقه و بودجه شما، سن، جنس و شغل شما همگی فاکتورهای مهم در انتخاب سمعک، تکنولوژی آن، درون گوشی یا پشت گوشی بودن آن؛ هوشمند، دیجیتال و آنالوگ بودن آن، با یا بدون کنترل از راه دور بودن آن و با یا بدون اف-ام بودن آن هستند.
پس از انتخاب سمعک شنوایی شناس گوش شما را قالبگیری می‌کند. این قالب به عنوان الگویی برای ساخت سمعک درون گوشی یا سمعک پشت گوشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. قالبگیری غالبا بدون درد است و مهم است در حین قالبگیری بی حرکت باشید و صحبت نکنید.


3-    جلسه دوم با متخصص شنوایی : تنظیم سمعک
به دنیای شنوایی بهتر خوش آمدید!
حالا سمعک شما ساخته وآماده شده است و شنوایی شناس آن را در گوش شما گذاشته تا اندازه آن را آزمایش نماید. سپس با استفاده از یک کابل سمعک به کامپیوتر متصل می‌شود تا مناسب با کم شنوایی شما تنظیم شود. در حین تنظیم سمعک شنوایی شناس سوالاتی از بلندی صدا، زیر و بمی و... از شما می پرسد که مهم است با دقت و توجه تمام به آنها پاسخ دهید. بخشی از تنظیم سمعک شما براساس نتیجه گیریهای او از پاسخهای شما انجام خواهد شد. در این جلسه، اطلاعات کافی در مورد طرز کار و نگهداری از سمعک در اختیارتان قرار می گیرد. همچنین ویژگیهای سمعک و این که در محیطهای متفاوت چگونه عمل می کند برای شما تشریح می شود. شما می توانید با وسیله جدیدتان به خانه باز گردید.
4-    اولین قدم برای سمعکتان
در روزهای آینده با چند ساعت استفاده در روز شما بایستی با سمعک جدیدتان کم کم آشنا شوید. مطممئناً شنیدن با سمعک تجربه ای جدید وعجیبی برای شما خواهد بود. بزودی مزایای متعدد سمعکتان برای شما مشخص خواهد شد. بهترین راه برای شناخت بیشتر سمعکتان آن است که آن را در محیطهای آشنا مانند خانه استفاده کنید. سعی کنید هنگام صحبت با دیگران یا تماشای تلویزیون به ویژگیهای آن پی ببرید. چون سالها کم شنوا بوده اید و از سمعک استفاده نکرده اید، مغز شما صداها را با کیفیت ضعیفتر شنیده و به آن عادت کرده است. از همان ابتدا اصرار در استفاده دائمی از سمعک نداشته باشید. باید به سیستم شنوایی خود فرصت دهید تا با وضعیت جدید شنوایی شما کنار بیاید. اوایل صدای خودتان ممکن است برایتان غریبه باشد و احتمالاً بلندتر شده است. اگر بقیه صداها مناسب هستند؛ ممکن است لازم باشد برای این که صدای خود را کمتر بشنوید، عادت کنید که آهسته تر صحبت کنید. بنابراین سعی کنید با صدای ملایمتری صحبت کنید.
وقتی به سمعکتان عادت کردید، کم کم پیدا کنید که چه تغییراتی در تنظیم آن می تواند عملکرد آن را بیشتر مناسب سلیقه و کم شنوایی شما سازد. این نکات را یادداشت کنید تا آنها را به ادیولوژیست خود بگویید.
5-    جلسه سوم با متخصص شنوایی: تنظیم دقیق تر سمعک
در این جلسه، ادیولوژیست با استفاده از تجارب شما ومطابق میلتان تغییراتی در تنظیم سمعک ایجاد می کند. در این زمان سمعک شما باید در مرحله ای باشد که با آن کاملاً احساس راحتی نمائید.
6-    استفاده دراز مدت
بطور مرتب سمعکتان را استفاده کنید (کل اوقات بیداریتان). به این ترتیب شما بهترین استفاده و بهره را از سمعک خواهید برد . کم کم گوش شما شروع به شنیدن صداهایی می کند که قبلاً  نمی شنیدید. توسط سمعک، گوش شما فعال باقی مانده و سمعک مانع از کاهش تدریجی کارایی شنوایی شما خواهد شد. کم کم شما در می یابید که آیا می توانید از تکنولوژیهای دیگر مانند کنترل از راه دور و یا اف – ام برای حمایت بیشتر از کم شنوایی تان بهره جویید. FM برای محیط اکودار و شنیدن از فاصله زیاد، صحبت با موبایل و تماشای تلویزیون و شرکت در جلسات بسیار مؤثر و راه گشاست.بازدیدها : 1905

لینک مستقیم : گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک

اشتراک و ارسال مطلب به:
ارسال نظر در مورد این مطلب:

نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 دسته بندی ها
 مفاهیم
 خودآزمودن شنوایی
 غربالگری شنوایی
 وزوز گوش
 سمعک
 سیستمهای جانبی سمعک
 گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک
 دوام یابی سمعک
 معرفی خدمات
آمار بازدیدهای سایت
بازدید امروز : 27
بازدید دیروز : 29
مرور امروز : 31
مرور دیروز : 104
کل بازدیدها : 43507
کل مرورها : 133415
افراد آنلاین : 1