زمان و تاریخ

چهارشنبه 25 مهر 1397
Wednesday 17 October 2018
ورود اعضا
نام کاربری
رمز عبور
 
پیوندها
» کمپانی سمعک فوناک
» کمپانی سمعک ویدکس دانمارک
» کمپانی سمعک زیمنس آلمان
» کمپانی سمعک اُتیکن دانمارک
» اکادمی شنوایی شناسی آمریکا
» انجمن شنوایی شناسان ایران


گوش
صفحه نخست » گوش        


گوش
علاوه بر اندام حس شنوایی، یکی از اندامهای مهم درتامین تعادل انسان است.
گوش شامل 3 قسمت گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی است.

 

 


الف – گوش خارجی

 خود شامل 3 بخش زیر می شود.
1-    لاله گوش: وظیفه جمع آوری و هدایت صدا به داخل مجرای گوش را بعهده دارد و از غضروف و پوست ساخته شده است و با افزایش سن و تحلیل بخش غضروفی معمولاً حالت شل و افتاده به خود می گیرد.
2-     مجرای گوش: شامل دو بخش غضروفی (متصل به لاله گوش) و استخوانی (بخش داخلی و متصل به پرده صماخ) بوده و وظیفه هدایت صدا به بخش انتهایی مجرا را دارد. به علت ترشح سرومن چسبنده و دارای خاصیت قلیائی، حشرات و اجسام خارجی وارده شده به مجرای گوش در قسمتهای ابتدایی به دام می افتند و چون حالت خم و پیچ خورده دارد، اجسام به راحتی به سمت پرده گوش نمی‌توانند وارد شوند.
3-    پرده گوش: پرده ایی غشائی است که از بیرون توسط پوست و از داخل توسط مخاط پوشیده می شود. وظیفه آن تبدیل ارتعاشات مولکولهای هوا (صدا) به ارتعاشات مکانیکی و انتقال آن به زنجیره استخوانچه ای گوش میانی است.
ب: گوش میانی
دارای زنجیره استخوانچه ای، رباطها و2 ماهیچه بسیار کوچک، حفره ماستوئید (پستانی) و شیپور استاش است.
1-    زنجیره استخوانچه ای شامل 3 استخوان چکشی، سندانی و رکابی است. دسته استخوانچه چکشی به پرده گوش می چسبد و از سر به استخوانچه سندانی ارتباط دارد. استخوانچه سندانی نیز به استخوانچه رکابی متصل می شود و صفحه پایه استخوانچه رکابی به دریچه بیضی شکل حلزون گوش داخلی متصل می شود.
کل مجموعه استخوانچه ها به وسیله رباطهایی در گوش میانی معلق هستند و 2 ماهیچه کوچک به استخوانچه چکشی و رکابی متصل و در صورت ورود صدای بلند به گوش منقبض شده با ایجاد مقاومت در برابر صدای بلند از گوش داخلی محافظت می کنند.
2-    حفره ماستوئید نیز باعث رزونانس (تشدید) صدا در گوش میانی می شود و در بهبود کیفیت صدای شنیده شده مؤثر است.
3-    شیپور استاش: مجرای غضروفی است که از گوش میانی به حلق متصل می‌شود و تبادل و تعادل فشار بین گوش میانی و حلق (هوای بیرون) را به عهده دارد. احساس کیپی در هنگام سرما خوردگی یا هنگامی که با هواپیما سفر می‌کنیم به علت نقص عملکرد و چسبندگی و یا بسته شدن موقت این مجرا است. نقص دائمی این مجرا باعث ترشح گوش میانی (یا اوتیت سروز) می‌شود.
صدا ضمن عبور از زنجیره استخوانچه ای (به علت خاصیت اهرمی) تقویت هم می‌شود و چون قطر پرده گوش از قطر دریچه بیضی بیشتر است، تقویت مجدد خواهد داشت. نهایتا این موج ارتعاش مکانیکی به دریچه بیضی منتقل می شود که چون پشت آن مایع گوش داخلی است به یک موج هیدرولیک تبدیل می شود و در سراسر حلزون شنوایی منتشر شده و حرکت می‌کند.
ج- گوش داخلی
شامل 2 بخش است:
1-    حلزون شنوایی که شبیه یک حلزون است وچنین در نظر بگیریم که یک لوله 3 قسمتی (3تونل) دور یک محور پیچیده شده باشد. موج هیدرولیک صدا از یکی تونلها حرکت کرده به نوک حلزون می رود و سپس از یکی دیگر از تونلها به سمت دریچه گرد (که پرده غشائی است و به گوش میانی باز می شود) برمی‌گردد. در طول مسیر رفت صدا از دریچه بیضی تا راس حلزون پرده غشائی به نام غشاء پایه قرار دارد که ارگان اصلی حس شنوایی است. این غشاء شامل بر میلیونها سلول موئی است و به دنبال حرکت غشاء پایه و حرکت سلولهای موئی یک تخلیه الکتریکی در پایانه های عصبی که در انتهای این سلولها چسبیده اند تولید و توسط عصب هشتم مغزی به مغز می رود. درمغز صدا تفسیر شده و ادراک شنوایی انجام می شود. از آنجایی که سلولهای موئی گوش داخلی بدنبال هر گونه آسیب قابل ترمیم نیستند، هر گونه آسیب به آنها باعث افت شنوایی دائمی می شود.
2-    دهلیز غشائی : قسمتی از گوش که در تعادل دخالت دارد و به همراه چشم و حس عمقی و مخچه تعادل را تامین می کند. دهلیز غشایی شامل 3 بخش اوتریکول، ساکول و مجاری نیم دایره است. باحرکت سر مایع داخل این قسمت حرکت کرده و باعث تحریک سلولهای تعادلی آن می شود و سینگال تعادلی بوسیله عصب هشتم مغزی به مخچه و مغز می رود و تفسیر سه بعدی و فضایی ازآن صورت می گیردبازدیدها : 3235

لینک مستقیم : گوش

اشتراک و ارسال مطلب به:
ارسال نظر در مورد این مطلب:

نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 دسته بندی ها
 مفاهیم
 خودآزمودن شنوایی
 غربالگری شنوایی
 وزوز گوش
 سمعک
 سیستمهای جانبی سمعک
 گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک
 دوام یابی سمعک
 معرفی خدمات
آمار بازدیدهای سایت
بازدید امروز : 12
بازدید دیروز : 22
مرور امروز : 24
مرور دیروز : 26
کل بازدیدها : 43463
کل مرورها : 133304
افراد آنلاین : 1