زمان و تاریخ

چهارشنبه 25 مهر 1397
Wednesday 17 October 2018
ورود اعضا
نام کاربری
رمز عبور
 
پیوندها
» کمپانی سمعک فوناک
» کمپانی سمعک ویدکس دانمارک
» کمپانی سمعک زیمنس آلمان
» کمپانی سمعک اُتیکن دانمارک
» اکادمی شنوایی شناسی آمریکا
» انجمن شنوایی شناسان ایران


کم شنوایی
صفحه نخست » کم شنوایی        
 
کم شنوایی
کاهش حساسیت شنوایی یا افزایش آستانه شنوایی که ناشی از نقص عملکرد یک یا هر دو گوش می باشد را کم شنوایی (Hearing- loss)... یا نقص شنوایی (Hearing disorder) می گوییم. ممکن است واژه هایی چون سخت شنوایی (Hard of Hearing) یا ناشنوایی (Deafness) هم به جای این واژه به کار روند. انواع افت شنوایی به شرح زیر است:
1-    کم شنوایی انتقالی
 

نقص در تشکیل گوش خارجی و مجرای گوش و یا وجود هرگونه مانع در مجرای گوش که مانع رسیدن صدا به پرده گوش شود و نیز هرگونه سوراخ یا پارگی در پرده گوش و یا چسبندگی مفاصل استخوانچه ای و یا از هم گسیختگی این مفاصل و یا پر شدن گوش میانی با عفونت یا مایع خون (سروز) می تواند مانع از انتقال صدا به گوش داخلی شود (نواحی A وB ). به این نوع افت شنوایی، افت شنوایی انتقالی می گوییم. تجمع زیاد جرم گوش و انسداد مجرای گوش خارجی، عفونت های قارچی گوش خارجی و عفونت های مترشحه گوش میانی هم می تواند جزء علل افت شنوایی انتقالی باشد. در این نوع افت شنوایی می توان امیدوار بود که با دارو و جراحی بتوان به شنوایی سالم برگشت. ولی اگر اقدامات درمانی هم جواب ندهد، براحتی می توان با سمعک شنوایی بیمار را تامین کرد.
2-    کم شنوایی حسی عصبی

 
 
آسیب به حلزونهای شنوایی و سلولهای موئی غشاء پایه و نیز هر گونه آسیب به عصب شنوایی از ابتدای ارتباط این عصب با سلولهای موئی حلزون تا ساقه مغز باعث افت شنوایی حسی عصبی می شود که از علل آن می توان ضربه صوتی (ورود صدای بسیار بلند به گوشها)، پیرگوشی، مصرف داروهای سمی برای گوش (جنتامایسین، استرپتومایسین، ویامایسین، سیس پلاتینیوم، فروزماید، اتاکرینیک اسید، کینین و کینیدین) افت شنوایی ژنتیکی و افت شنوایی ناشی از برخی بیماریهای عمومی مثل نارسائی کلیه و زردی مادرزادی را ذکر کرد. این نوع افت شنوایی قابل برگشت نیست ومعمولاً مبتلایان آن را در برخی منابع، معلول شنوایی(Hearing- Handicap)... می‌نامند. در این افت شنوایی تنها راه خوب شنیدن توان بخشی شنیداری و بکارگیری سمعک برای گوش  یا گوشهای مبتلا به افت شنوایی است.
3 – کم شنوایی آمیخته:
ترکیبی از افت شنوایی انتقالی و حسی عصبی است (آسیب در نواحی A و B و C)  . به عنوان مثال بیمار مسنی که پرده گوش او از قبل سوراخ بوده واکنون به افت حسی عصبی ناشی از پیرگوشی هم مبتلا شده است. معمولاً در این بیماران ابتدا پزشک درخصوص علاج پذیری بخش انتقالی افت شنوایی تلاش می کند و اگر درمان حاصل نشد، براحتی می توان با سمعک افت شنوایی را ترمیم کرد.
4- افت شنوایی مرکزی
آسیب به سلولهای خاکستری در قشر مغز (که وظیفه آن درک و پردازش شنوایی است) باعث عوارضی چون وزوز، توهم شنوایی ونقص در درک واژگان خصوصاً در محیط شلوغ می شود که می تواند عوارضی از پیرگوشی پیشرفته، وجود تومورهای قشر مغز خصوصاً در لوب گیجگاهی، سکته های مغزی در این ناحیه از مغز و یا ضربه شدید به این نواحی مغز باشد. در برخی از موارد که این افت شنوایی همراه با افت شنوایی حس عصبی باشد، تجویز سمعک توصیه می شود


بازدیدها : 1998

لینک مستقیم : کم شنوایی

اشتراک و ارسال مطلب به:
ارسال نظر در مورد این مطلب:

نام شما : *
آدرس ایمیل : *
متن نظر : *
کد امنیتی :
Refresh Code

لطفا عبارت درج شده در تصویر بالا را در کادر زیر بنویسید

*
 دسته بندی ها
 مفاهیم
 خودآزمودن شنوایی
 غربالگری شنوایی
 وزوز گوش
 سمعک
 سیستمهای جانبی سمعک
 گام بگام تاموفقیت درکاربردسمعک
 دوام یابی سمعک
 معرفی خدمات
آمار بازدیدهای سایت
بازدید امروز : 12
بازدید دیروز : 22
مرور امروز : 36
مرور دیروز : 26
کل بازدیدها : 43463
کل مرورها : 133316
افراد آنلاین : 1