دیابت ، زوال نامحسوس شنوایی

کاهش شنوایی در مبتلایان به دیابت چقدر شایع است؟
دیابت یا بیماری قند یا(Diabetes Mellitus) به قند خون بالا ی 96 تا حدود 112 میلی گرم در دسی لیتر گفته می‌شود.

در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. انسولين هورمونی است كه توسط لوزالمعده (پانکراس) توليد مي شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظيم ترين منبع انرژي بدن و پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است.
دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به نقص در تولید انسولین می‌شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده ی بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو عوامل ژنتیکی، چاقی و کم ‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند. قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان هاي بدن تاثير مي گذارد و منجر به بيماري هاي قلبي، سكته مغزي، نارسايي كليه، نابينايي، ناتواني جنسي وعفونت هاي منتهي به نقص عضو مي شود.
در حال حاضر بيش از 420 ميليون نفر در سراسر جهان گرفتار ديابت هستند و اين آمار ظرف 20 سال آينده، به بيش از دو برابر افزايش خواهد يافت. فقط حدود 30 ملیون نفر در ایالات متحده مبتلا به دیابت هستند. منابع معتبر این گونه بیان کرده اند که بین 90 تا 95 درصد افرادی که دیابتی هستند، به نوع دوم آن مبتلا هستند، که می تواند در هر سنی بروز کند.
مدیریت این بیماری بسیار مهم است. هنگامی که سطح قند خون به خوبی کنترل نشود ممکن است خطر ابتلا به کم شنوایی افزایش یابد. در مطالعات و تحقیقاتی که به صورت پژوهشی بر روی افراد دیابتی انجام شده است نشان داده شده است که احتمال رخ دادن کم شنوایی در افراد دیابتی دو برابر بیشتر نسبت به افرادی است که به دیابت مبتلا نیستند.
عواملی که باعث بروز کم شنوایی در بیماران دیابتی می شوند چیست؟
ثابت شده است کمبود یا اختلال در مصرف انسولین، باعث اختلال در متابولیسم پروتئین و چربی هم می شود. در این بیماران تولید و انباشت چربی در بدن کاهش یافته و سطح چربی خون بالا می رود که به نوبه خود باعث آرترواسکلروز (تصلب شرایین) و تنگی عروق می شود. با ادامه یافتن قند خون بالا، هموگلوبین گلیکولیزه در خون تولید و در دیواره ی رگها رسوب می کند. با افزایش قطر دیواره ی عروقی و ادامه ی دیابت، سلول های عصبی دچار اختلال تغذیه ای شده ودیواره های سلولهای عصبی دچار دیسپلازی (افزایش رشد) یا نکروز (بافت مردگی) شده و نوروپاتی محیطی دیابتی ایجاد می شود. این نوروپاتی می تواند حتی در مراحل ابتدایی دیابت هم اتفاق بیوفتد. در نوروپاتی محیطی دیابتی اعصاب محیطی از جمله پایانه های عصبی بینایی و شنوایی به مرور از بین می روند و غیر قابل ترمیم خواهند بود. تحقیقات نشان داده است که آسیب های شنوایی ناشی از دیابت به دنبال اختلالات در ریز جریان های خونی (Microcirculation) در نوار عروقی حلزون(Steria vascularis) ایجاد می شود که شبکه ی مویرگی تغذیه کننده ی حلزون شنوایی هستند. این اختلالات در جریان های خون مویرگی باعث کم رسیدن خون (Ischemia) و کمبود اکسیژن(Hypoxia) در بافتها و آسیب به واحد های عصبی منفرد یا مولتیپل در سیستم شنوایی می شود. از آن جایی که افزایش قند خون باعث افزایش چربی خون هم خواهد شد، این چربی در سلولهای مویی حلزون و سلولهای عصبی موجود در حلزون انبار شده و باعث آسیب به آن ها خواهد شد. چون بخش مهمی از انرژی سلولهای حسی و عصبی حلزون شنوایی از قند خونی تامین می شود که به دنبال دیابت امکان ورود آن به سلول های عصبی و حسی حلزون وجود ندارد، آسیب بسیار مهمی از انباشت قند در خون بیمار و عدم تغذیه ی این سلولها ایجاد خواهد شد.
تحقیقات ثابت کرده است که دیابت باعث اختلال در ساختار لایه اندو تلیال عروق خونی می شوند. لایه اندوتلیال داخلی ترین لایه عروق خونی و در تماس با خون است . در بیماران دیابتی دو آنزیم به نام های FAS یا Fatty acid synthase و NOS یا Nitric Oxide Synthase که با سلولهای لایه ی داخلی جدار رگ های خونی واکنش می کنند، به شدت کاهش می یابد و موجب اختلالات عروقی می شود. این اختلالات عروقی هم در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که فاقد انسولین هستند وهم در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که مقاوم به انسولین هستند، اتقاق می افتد. بنابراین در غیاب انسولین ویا مقاومت به انسولین نقص در مقدار آنزیم FAS ایجاد می شود و اتفاقات بعد از آن منجر به عوارض عروقی می گردد.
همین طور در تحقیقات دیگری ثابت شده است که گلوکز بالا به عملکرد ارتجاعی عروق خونی آسیب می‌رساند. هنگامی که خون از طریق عروق خونی جریان می‌یابد، این رگ ها منبسط یا شل می‌شوند. عروق خونی این ویژگی را به علت وجود اکسید نیتریک بدست آورده اند که جریان مناسب و روان خون در بدن را تسهیل می‌سازد. اما هنگامی که مقدار قند خون افزایش یابد، میزان اکسید نیتریک کاهش زیادی یافته و بر عروق خونی تأثیر گذاشته وباعث تنگی مزمن عروق و مویرگ ها می شود.
اگر آسیب شنوایی شما با وزوز شروع شده باشد، باید با بکار گیری روش هایی وزوز را درمان یا کاهش داد . معمولا وزوز گوش پیشرونده است و در صورت عدم درمان شدت صدای وزوزی که در گوش خود احساس می کنید افزایش خواهد یافت و باعث آزار شما خواهد شد.
از آنجایی که معمولا افزایش قند خون در بیماران دیابتی با افزایش چربی خون نیز همراه است و بدنبال این افزایش ها، غلظت خون نیز افزایش یافته و اختلالات جدی در خونرسانی به حلزون شنوایی اتفاق می افتد، بیماران مبتلا به دیابت در معرض خطر جدی در ابتلا به انسداد ناگهانی عروق خونی هستند که یکی از علل کم شنوایی ناگهانی و سکته ی گوش می باشد. لذا اگر به دیابت مبتلا هستید، همیشه بیاد داشته باشید که در صورت شنیدن صدای وزوز در گوش ها و کم شدن ناگهانی شنوایی، تنها 72 ساعت فرصت دارید تا پس از ارزیابی های دقیق شنوایی و مراجعه به پزشک درمان اورژانسی گوش خود را شروع کنید. در غیر این صورت امکان از دست دادن شنوایی شما بسیار زیاد خواهد بود.
در ضمن خوب است بدانید که عوامل دیگری نیزهستند که به همراه دیابت ممکن است افت سریع تر کم شنوایی را در مبتلایان به دیابت (نوزادان ، کودکان و بزرگسالان) باعث شوند.
این عوامل عبارتند از:
• قرار گرفتن در معرض صداهای بلند مانند انفجار یا سر و صدای دائمی و بلند در مراکز صنعتی و نظامی و شغلی
• افزایش سن و ایجاد پیر گوشی
• سابقه ی خانوادگی بروز کم شنوایی
• اعتیاد به سیگار یا الکل
• بیماری های ویروسی مثل هرپس و آنفولانزا
• نارسایی کلیه و بیماران دیالیزی یا پیوند کلیه
• مصرف داروهای سمی (اتوتوکسیک) برای گوش مثل داروهای جنتامایسین، استرپتومایسین، کانامایسین، ویامایسین، نئومایسین، فروزماید، اتاکریتیک اسید
• سکته گوش یا کم شنوایی ناگهانی
تشخیص
کاهش شنوایی می تواند آن قدر تدریجی باشید که شما متوجه بروز آن نشوید. کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیابت ممکن است در هر سنی به آن مبتلا شوند. اگر فکر می کنید که کم شنوایی در شما اتفاق افتاده است، از خودتان سوالات زیر را بپرسید:
آیا کسی شکایت کرده است که شما به حرف های وی گوش نمی دهید؟
آیا اغلب از مردم می خواهید که صحبت های خود را تکرار کنند؟
آیا در گوش دادن به صحبت های بیش از دو نفر مشکل دارید؟
آیا افراد خانواده تان شکایت می کنند که با صدای بلند تلویزیون تماشا می کنید؟
آیا در درک مکالمات در مکان های شلوغ مشکل دارید؟
اگر پاسخ شما در بیشتر از یک یا دو عدد از سوالات فوق مثبت بود باید به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کنید تا متخصص شنوایی شناسی وضعیت سیستم شنوایی شما را ارزیابی کند و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود.
اگر مدت زیادی است که به دیابت نوع دوم مبتلا هستید و به خوبی کنترل نشده است، باید بدانید که دیابت می تواند به شبکه گسترده ی رگ های خونی موجود در گوش شما آسیب برساند و این آسیب باعث کم شدن میزان خونرسانی به سلول های مویی حلزون گوش شما می شود و در اثر این امر، در سیستم شنوایی اختلال روی داده و قدرت شنوایی شما کاهش می یابد. یکی دیگر از آسیب هایی که دیابت ایجاد می کند، آسیب عصبی است. بنابر این روش دیگری که دیابت باعث بروز کم شنوایی می شود آسیب به اعصاب گوش می باشد و در اثر این امر توانایی انتقال صحیح و موثر سیگنال های شنوایی به مغز کاهش می یابد و توانایی درک و پردازش گفتاری شما کاهش می یابد.
ممکن است این آسیب شنوایی همراه با وزوز گوش یا بدون آن باشد. بنابراین بهتر است به طور دوره ای (حداقل هر سال یک بار) به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کنید تا متخصص شنوایی شناسی با بررسی های شنوایی شناسی جامع و دقیق وضعیت شنوایی شما را بررسی کند و با دادن راهکارهایی از پیشرفت کم شنوایی در شما جلوگیری کند. متخصص شنوایی شناسی با بررسی ها و معاینه های مرتب وضعیت شنوایی شما و با در نظر گرفتن میزان و الگوی کم شنوایی شما ، شنوایی شما را کنترل کرده و در صورت شناسایی آسیب شنوایی غیر قابل درمان و نیازمند به تقویت، سمعک مورد نیاز شما را تجویز می کند.
متخصص شنوایی شناسی با معاینات فیزیکی ارزیابی را شروع می کند تا ببیند ایا جسمی خارجی موجب انسداد در مجرای گوش شما شده است یا خیر. آزمایش ادیومتری با تن خالص از دیگر راه های تشخیصی است که شدت و الگوی کم شنوایی شما را تعیین می کند. در طول این آزمایش برای شما اصواتی با شدت های مختف و فرکانس های مختلف فرستاده می شود و شما در صورت توانایی تشخیص این صداها باید با فشردن دکمه ایی به متخصص شنوایی شناسی اعلام کنید که این صداها را شنیده اید. ارزیابی های تخصصی گوش میانی، حلزون و عصب شنوایی هم از جمله آزمایش هایی است که برای بررسی سیستم گوش میانی و حلزون شنوایی شما انجام خواهد تا تصمیم گیری دقیق تری برای وضعیت آسیب شنوایی و تعیین پروتکل درمانی یا توان بخشی شما انجام شود.
در ضمن اگر نوزاد یا کودک شما دچار دیابت نوزادی است، چکاپ سالیانه شنوایی او هر سال به طور مرتب باید با استفاده از سیستم های غربالگری شنواییOAE وABR انجام شود تا وضعیت شنوایی او به طور کامل تحت نظر باشد و در صورت مشاهده ی هر گونه آسیب شنوایی هرچه سریع تر اقدامات درمانی و توان بخشی انجام شود تا در روند زبان آموزی و کسب مهارت های شناختی و بهره ی هوشی کودک خللی ایجاد نشود. در غیر این صورت کم شنوایی درمان نشده موجب غیر فعال شدن اعصاب شنوایی و نواحی پردازش شنوایی در مغز کودک شده و عوارض جبران ناپذیری برای آینده ی هوشی و درکی او به جا خواهد گذاشت.
درمان و توانبخشی
• در صورت رسیدگی مرتب و کنترل قند خون می توان امیدوار بود که آسیب شنوایی مرتبط با آن دیرتر بروز کند و کند تر هم پیشرفت کند. بیماری های زمینه ای که همراه با دیابت هم در بدن شما وجود دارند باید به بهترین نحو ممکن مداوا شوند تا تاثیر کمتری به همراه دیابت در شنوایی شما داشته باشند.
• سمعک ها رایج ترین گزینه توانبخشی کاهش شنوایی هستند. سمعک ها تنها توسط متخصصین شنوایی شناسی و در کلینیک های شنوایی شناسی تجویز می شوند. متخصصین شنوایی شناسی می تواند در انتخاب بهترین گزینه شما را راهنمایی کنند.
• در صورتی که همراه کم شنوایی همراه با وزوز ایجاد شده باشد، تجویز سمعکهای مجهز به مدار وزوز درمانی می تواند کمک زیادی به درمان وزوز داشته باشد. اگر وزوز به همراه کم شنوایی نباشد یا کم شنوایی بیمار به مقداری نباشد که نیاز به درمان داشته باشد، صوت درمانی، الکترو تراپی و لیزر درمانی می تواند کمک کننده باشد.
انستیتو ادیولوژی آریانا ازجامع ترین مراکز شنوایی شناسی در کشور است که تمامی ارزیابی های عمومی و تخصصی شنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان را با مجموعه ای از بهترین تجهیزات کامپیوتری به انجام می رساند . شما می توانید با تماس با ما درخواست پذیرش نموده و با حضور در مرکز ما ارزیابی های جامع شنوایی را برای خود یا کودکتان انجام داده و از وضعیت شنوایی خود یا کودکتان مطلع شوید. در صورت شناسایی هر گونه آسیب شنوایی، راهکارهای متناسب با آن به شما راهنمایی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست